Yanık Tedavisi

İnsan vücudundaki herhangi bir bölgenin yüksek ısı nedeniyle ortaya koyduğu tepkiye yanık adı verilmektedir. Yanık sorununun farklı türleri mevcut ve tedavi edilmeden önce sorunun türü belirlenmeli ve buna göre uygun bir yöntem tercih edilmelidir. Yanık tedavisi evde yapılabilir ancak bir uzmandan yardım almak çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Güneş altında uzunca bir süre kalmak, sıcak yüzeye temas ve daha birçok farklı neden ile birlikte insan vücudunda yanıklar meydana gelebilir. Estetik görüntünün bozulmasının yanı sıra ağrı ve acıya da sebebiyet veren bir sorundur. Erken davrandığınız takdirde kısa sürede tedavi edilebilir ve ortaya çıkartacağı komplikasyonlar da bu sayede önlenecektir.

Yanık Nedir?

İnsan vücudu, belli bir ısıya karşı dayanıklılık gösteriyor ancak bu sınır aşıldığı takdirde yüksek ısı deriye şiddetli bir şekilde zarar veriyor ve bu zarar karşımıza ‘’Yanık’’ sorunu olarak çıkıyor. Bu sorunun çok farklı nedenleri olabilir ve bunlardan bir tanesi uzun süre güneş altında kalma durumudur. Bir diğer neden ise yüksek ısı ihtiva eden cisimler ya da ürünler ile fiziksel temas durumunda olmaktır. Deri hassasiyeti aşıldığı takdirde deride yaralanma ve kısa bir süre sonra ağrı durumu meydana gelecektir. Yanık, küçük çapta ise evde tedavi edilebilir ancak üst seviyedeki yanıkların tedavisi için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

1. Derece Yanıklar

Birinci derece yanıklar, evde kolay bir şekilde tedavi edilebilen basit yanıklardır. Güneş altında uzun süre kaldığınızda meydana gelen yanık durumu birinci derece yanıklara verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Birinci derece yanıklar vücutta çok fazla hasar oluşturmaz ancak ağrı ve acı durumu hissedilir bir seviyeye ulaşacaktır ve tedavi edilmesinde fayda vardır. Birinci derece yanıkların tedavi edilmesi diğer yanık türlerine nazaran çok daha kolay ve iyileşme süreci de daha basittir. Güneş yanıklarının önüne geçmek için özellikle yaz aylarında güneş koruyucu krem desteği alabilirsiniz ve cildiniz için en uygun kremi tespit edebilmek adına cilt testlerinden de yardım alabilirsiniz. Bu sayede elde edeceğiniz fayda da çok daha fazla olacaktır.

2. Derece Yanıklar

İkinci derece yanıklarda ısı deri altına işlemiş halde karşımıza çıkıyor ve deride kabarcıklar meydana geliyor. Bu kabarcıkların içi genellikle sıvı doludur ve patlattığınız ya da bu bölgeyi kaşıdığınız takdirde ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Tedavisi, birinci derece yanıklara nazaran daha zahmetli ve uzun sürelidir. Bununla birlikte ciltte bıraktığı izlerin de daha fazla olduğunu belirtmek gerekiyor. Ağrı ve acı durumunun artmaması için erken müdahale şarttır ve klinik tedavi yöntemleri ile birlikte sorunun ortadan kaldırılması da mümkündür. Yanık tedavisinde genellikle ilaç tedavisi uygulanıyor ve yanık önleyici kremler de en önemli yardımcılarınızdan bir tanesi olacaktır.

3. Derece Yanıklar

Isı, derinin en alt tabakasına kadar ulaşmış ve bununla birlikte kaslara ve sinirlere belli ölçüde zarar vermiş durumdadır. Yanık türlerinin son safhası olarak biliniyor ve tedavisi diğer yanık türlerine nazaran daha zor ve zahmetli olacaktır. %15 üzerindeki yanıkların evde tedavi edilmesi mümkün değildir ve üçüncü dereceden yanıklar da evde tedavi edilmeyecek türler arasında gösteriliyor. Yanık tedavi edilmediği takdirde ilgili bölgenin işlevini yitirmesine sebebiyet verebilir ve ciddi sorunlardan bir tanesidir. Kimyasal yanıklarda öncelikli olarak ilgili bölgenin su ile temizlenmesi gerekiyor ve kişisel olarak yapabileceğiniz en önemli müdahalelerden bir tanesi budur. Bunun dışındaki uygulamaların bir uzman tarafından yapılması tavsiye ediliyor.

İstanbul yanık izi tedavisi fiyatları için bizleri arayınız.

WhatsApp chat