Bölgesel yağ birikimi gibi problemler günümüzde sıkça karşılaşılan estetik ve sağlık açısından kişiyi rahatsız eden problemlerdir. Bu tür rahatsızlıklar için de yağ aldırma ameliyatları yapılabilmektedir. Liposuction da bunlardan biridir. Liposuction yöntemi de tıbbi anlamda bir yağ aldırma yöntemidir.Liposuction uygulamalarına sadece zayıflama odaklı yaklaşmak doğru bir hareket değildir. Liposuction yöntemi ile yağ aldırma sonrasında bölgesel bir zayıflama gerçekleştiği doğrudur. Ancak liposuction uygulamalarının asıl amacı hiçbir zaman kilo verme ve zayıflama gibi noktalar olmamıştır. Genellikle belli bir kilo verildikten sonra bile kalan yağ birikimlerinin giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Liposakşın olarak da bilinen bu uygulama, vücudun belli bölgelerinde toplanan yağları cerrahi operasyon ile vakumlayarak yağ alma işlemidir. Liposuction, yani yağ aldırma işlemi bir zayıflama ve obezite tedavisi değil, vücut şekillendirme yöntemidir.

Yağlanan bölgeler cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Erkeklerde çoğunlukla karın ve göbek çevresinde, kadınlarda ise bel ve basen bölgelerinde yağlanma görülür. Bu genetik bir durumdur. Yağ aldırma bu bölgelerdeki yağ depolarını gidermenin etkili bir yoludur.

Liposuction sadece bel ve basen bölgelerine değil, yağlanma görülen her bölgeye uygulanabilir. (göbek, kalça, ayak bilekleri, çene altı, sırt, üst kollar, memeler, bacaklar, diz içi gibi…)

Liposuction çoğunlukla genel anestezi altında uygulanır. Küçük kesiler atılarak yağ depolarındaki yağların kanüller aracılığıyla vakumlanması sağlanır. Ameliyat süresi operasyon yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Liposuction’a alternatif olarak geliştirilen vaser liposuction (vaser lipo) işlemi de kurumumuzca uygulanmaktadır. Vaser liposuction göbek yağı aldırma, karın yağı aldırma gibi bölgesel yağ aldırma işlemlerinde küçük kanüller kullanılarak hafif basınçla yağları çekme işlemidir. Vaser Lipo fazla kiloların depolandığı kalça, baldır, bacak önü ve arkası, diz ve bilek çevresi, bel, kollar ve sırt bölgelerine uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat