Varikosel 0530 686 61 12

Varikosel

Testislerdeki kanı boşaltan toplardamarlarda meydana gelen varisleşme olayına varikosel adı verilir. Kısırlık rahatsızlığı şikayeti ile başvuran insanların %50’sinde varikosel rahatsızlığı gözlemlenir. Sperm ve testosteron üretimini bozan varikosel rahatsızlığı testis ısısının değişmesine, kirli kan içerisinde bulunan toksik maddelerin testis içerisinde birikmesine ve bununla beraber kan akışının bozulmasına neden olur.Tıp dilinde varikosel olarak adlandırılan bu rahatsızlık aynı zamanda bacaklarda meydana gelen varis hastalığına benzetilir. Variste meydana gelen toplardamar genişlemesi testislerde de aynı şekilde gelişim göstermektedir. Bunun sonucunda varikosel rahatsızlığı oluşur ve gelişim gösterir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel rahatsızlığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ameliyatsız veya cerrahi tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesinin mümkün olduğu ilgili hastalıkta uzman doktorların vereceği karar kritik bir süreçtir. Doğal tedavi yöntemleri, ilaç ile tedavi yöntemleri ve bunlara ilave olarak cerrahi tedavi yöntemleri uygulaması yapılabilir. Ülkemizde sıklıkla kullanılan varikosel tedavi seçenekleri ise ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi seçenekleridir. Bu tür tedavi uygulamalarının başarı oranı oldukça yüksektir.

Cerrahi Tedavi

Varikosel rahatsızlığının tedavisinde cerrahi tedavi seçeneği sıklıkla uygulanır. Cerrahi tedavi uygulamasında kasık bölgesinden yaklaşık 3 cm büyüklüğündeki bir kesi ile testis damarlarına ulaşılır. Testis damarlarını inceledikten sonra hastalıklı damarların bağlanması işlemi ve iptal edilmesi işlemi yapılır. Laparoskopik, robotik ve radyolojik tedavi seçeneklerinin testis damarlarında yeteri düzeyde etkili olmaması nedeniyle klasik cerrahi tedavi uygulaması yapılır ve bu uygulamada başarı oranı oldukça yüksektir.

Açık Palomo Tekniği

Cerrahi operasyonlar arasında en sık uygulanan tekniklerin başında gelir. Palomo tekniğinde kasığın üst bölgesinden yapılan 3 cm büyüklüğündeki kesiden testis toplardamarına ulaşılır. Burada testis toplar damarının bağlanması işlemi yapılır. Palomo tekniğinde varikosel tekrar nüksedebilir. Bu nedenle testis atardamarını da bağlamak gerekecektir. Fakat bu risk oluşturur ve hidrosel sıklıkla görülebilir.

Varikoselektomi

Varikosel hastalarının belirli bir kısmında sperm hücresinin tamamen yok olduğu ve menide sperm bulunamadığı gözlemlenir. Bu gibi durumlarda uygulanan cerrahi operasyonların başında varikoselektomi gelir. Varikosel rahatsızlığının ikinci ve üçüncü derece gelişim gösterdiği anda uygulanan varikoselektomi tedavisi bu noktadaki hastalar için fayda sağlar. Tedavi sonrasında yapılan sperm tahlilleri ise olumlu sonuç verir. Tedavi sonrası yapılan tahlillerde canlı sperm hücresi oranının %40 oranında artış gösterdiği ve gebelik ihtimalinin %10 oranında yükseldiği teyit edilmiştir.

İnguinal Varikoselektomi

Varikosel rahatsızlığında uygulanan birçok cerrahi tedavi yöntemi bulunur. Bu yöntemlerin her biri farklı noktalardan uygulanabilir. Uzman doktorun tedavi yöntemi belirlerken üzerinde durduğu konulardan birisi de kesi yapılacak yerin belirlenmesidir. Eğer kesi yapılan nokta kasık seviyesinde ise bu tedavi inguinal varikoselektomi olarak adlandırılır. Başarı oranı yüksek olan tedavi seçenekleri arasında yer alır.

Subinguinal Varikoselektomi

Varikosel rahatsızlığı için uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerinde kesi yapılan yerler birbirinden farklı olabilir. Eğer kasık altı bölgesinden kesi yapılıyorsa subinguinal varikoselektomi tanımı yapılmaktadır. Kesi yapılan bölgenin tedavi ile doğrudan alakası bulunur. Kesi bölgesi rahatsızlığın olduğu noktaya doğrudan erişim sağlamak açısından son derece önemlidir.

Laparoskopik Varikoselektomi

Varikosel rahatsızlığında uygulanan cerrahi tedavi seçeneklerinden bir diğeri laparoskopik varikoselektomi tedavisidir. İlgili tedavide yapılan kesilerin daha ufak boyutlarda olduğu ve bölgeye doğrudan erişim sağlandığını gözlemlemek mümkündür. Aynı zamanda hasta normal yaşamına kısa sürede dönüş yapar. Her ne kadar sıklıkla tercih edilen ve başarı oranı yüksek olan bir tedavi olarak biliniyor olsa da gelişen komplikasyonlar farklılık göstermez.