Vajina Daraltma Ameliyatı 0530 686 61 12

Vajinoplasti, vajinayı sıkıştırmak için planlanan ve gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Buna alternatif olarak uygun olan kişilerde lazer ile ısıtma veya radyofrekans dalgaları kullanılabilir. Bu işlemler de vajinanın ameliyatsız şekilde daraltılmasına yardımcı olur. Fakat ciddi şekilde gevşeklik söz konusuysa bu prosedürler yeterli olmayabilir. Bu hastalar için vajinoplasti ameliyatı daha uygun olur.

Kadınlar genellikle doğum yaparken kasların gerilmesi ve birbirinden ayrılması nedeniyle vajinada bir gevşeme yaşarlar. Bu da cinsel hayatlarını kötü etkileyebilir. Bu nedenle vajinoplasti ameliyatları gerekli görülür.

Bu cerrahi işlemde birbirinden ayrılmış kaslar bir araya getirilir ve vajinanın arka tarafındaki ekstra mukoza derisi çıkarılır. Dıştaki deri de isteğe bağlı olarak estetik bir görünüm yakalamak için çıkarılabilir.

Vajinoplasti

Bu ameliyat çeşitli nedenlerle oluşan vajinadaki genişleme ve gevşemeyi gidermek için uygulanan bir işlemdir. Genişleme cinsel yaşantıda sorunlara neden olabildiği gibi, bazı başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Her iki durumda da tercih edilebilir. İşlemin lokal anestezi altında yapılabilmesi de mümkündür fakat çoğu kişi genel anesteziyi tercih eder.

Ameliyat çok büyük bir ön hazırlık gerektirmez. Klasik ameliyat öncesi değerlendirme ve tetkikler gerçekleştirilir. Ameliyat günü hastanın son hazırlıkları tamamlanır ve bağırsakları boşaltılır. İşlem genellikle çok uzun sürmez ve hastalar uzun süre hastanede kalmaz. Genellikle 1-2 gün yatıştan sonra eve dönmek mümkün olur. İyileşme süreci hızlı ve görece konforludur. Ne kadarlık bir sıkıştırma yapılacağına genişlemenin durumuna ve hastanın ihtiyacına göre karar verilir.