Travma Nedir ve Travma Cerrahisi Tedavi Alanları

Ancak yaşanan fiziksel travmalar sonrasında psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Aniden gerçekleşen kazalar, kayıplar ve vücudun eski haline dönmesi için geçen uzun süreler insanların psikolojilerini bozabilir ve destek alınması gerekir.

Travma cerrahisi aniden gelişen ve fiziksel yaralanmalara bakan bir bilim dalıdır. Vücutta meydana gelen tüm kırılmalar, incinmeler, burkulmalar ve ezilmeler travma cerrahisi alnına girmektedir. Ortopedi bölümüyle koordinasyonlu şekilde çalışan ve tetkikler, tanılar sırasında ortopedi bölümü çalışmalarından yararlanan travma cerrahisi birçok farklı alt başlığa ayrılmaktadır.

Multi Travma Bölümü

Vücutta en az iki bölgede ciddi yaralanmalar olması durumunda Multi Travma cerrahisi yöntemleri işin içine girecektir. Multi Cerrahi kapsamındaki hastaların sağlık durumları kritiktir ve ağır hasta kategorisine girerler. Bu tür vakalarda sadece görünen yaralar değil aynı zamanda vücutta ilk başlarda belli olmayacak ancak sonradan ortaya çıkabilecek gizlenmiş rahatsızlıklar ve yaralar da tedavi edilmektedir.

Travma Tipleri Nelerdir?

  • Künt Travma; trafik kazalarında meydana gelen çarpmalar ve ağır şiddetlerdeki darbeler sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Penetran Travma; kesici ve delici aletlerle vücudun hasar alması sonucunda ortaya çıkar.
  • Düşük enerji travma tipleri; bıçak veya şişle yaralanmalar
  • Orta enerji travma tipleri; tabanca ve hafif tüfeklerle meydana gelen yaralamaları kapsar
  • Yüksek enerji travma tipleri; askeri ve av tüfekleri, bomba ve şiddetli patlamalar nedeniyle ortaya çıkar.
  • Yanık
  • Düşme

Travma Cerrahisi ve Ortopedi Bölümü Arasındaki Fark Nedir?

Travma cerrahisini ortopedi bölümünden ayıran en önemli özellik ise travmatik olayların birden bire yaşanmasıdır. Düşme, darbe alma veya herhangi bir nedenden dolayı fiziksel rahatsızlık yaşayan kişiler bu yaşanan durumdan dolayı psikolojik olarak da etkilenir ve hem fiziksel hem de psikolojik tedavi ile iyileşme sürecinin geçmesi gerekir. Aniden yaşanan tüm olaylar insan beyninde travmatik durumlara yol açabilir. Kazaların ve insan bedenine zarar veren hadiselerin korkutucu, ürpertici ve kişinin yaşamsal faaliyetlerini sorgulamasına neden olmasından dolayı travmatik durumlar ortaya çıkabilmektedir.