Tetik Parmak Ameliyatı

Tetik parmak rahatsızlığı elde en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Parmak hareketlerinde birdenbire gelişen takılma, ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle el ve parmak hareketlerinin çok tekrarlanması hastalığın oluşmasının sebebidir. Yetişkinlerde çok daha fazla ortaya çıkar. Fakat tam sebebi henüz bilinmemektedir. Tedaviye başlanmadığında tendon kopmasına sebep olabilir.

Tetik parmak problemi İlaç, enjeksiyon veya cerrahi operasyo ile tedavi edilir. Tedavinin hangi müdahale ile sağlanacağı hastalığın seviyesine göre belirlenmektedir. Hastanın tercihi de etkili olur. Genellikle ameliyatsız çözümlerin başarısız olduğu durumlarda, eğer hastanın böyle bir talebi varsa, ameliyat tercih edilir.

Ameliyat ile tedavi kapalı veya açık teknikle uygulanabilir. Kapalı yöntemde küçük iğnelerle müdahaleler yapılır. Hasta işlemden sonra küçük el hareketleri yapmaya başlayabilir. Herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Fakat bu yöntemde sinirlerin hasar görme ihtimali daha yüksektir. Açık ameliyat 2 santimetrelik kesiler açılarak gerçekleştirilir. İşlemden sonra parmak hareketleri istenildiği gibi yapılabilir. Her iki ameliyat da lokal anestezi altında, hasta uyutulmadan gerçekleştirilir. İşlemden sonra hastanede kalmak gerekmez. Hasta hemen sonra normal yaşantısına dönebilir.

Tetik Parmak Nedir?

Tetik parmak sorunu, eldeki parmaklarda ortaya çıkar. Parmağın istemsizce bükülmesi, tetik çeker vaziyete gelmesine sebep olan hastalıktır. Parmaktaki bükme hareketleri tendonlar tarafından sağlanır. Bunlar avucun içindeki makara benzeri yapıların içinden geçerler. Tendon bu bölgede kalınlaşırsa ya da makara benzeri yapılar kalınlaşır ve daralırsa, tendon sıkışır. Böylece parmak hareket sırasında takılır. Parmağı tekrar düzeltmek zor olur. Tendon sıkıştığı yerden kurtulunca bir ‘tık’ sesiyle tekrar düzelir. Parmak hareketleri devam ettikçe bölgedeki şişkinlik artar. Parmak bükülür ve kilitlenir. Tetik parmak sorunu ilk zamanlarda avuç içinde ve başparmak civarında ağrılarla kendini belli eder. Takılmalar ve kilitlenmelerle devam eder. Bunların şiddeti zamanla artar. Genellikle sabahları durum sıklaşır. Uyurken veya uyumaya yakın azalır. Hastalık tedavi edilmezse şiddeti artar ve bazı durumlarda tendonun kopmasına neden olur. Hastalık genellikle yetişkinlerde görülse de belli bir yaş aralığı yoktur. Sık tekrarlanan ve parmağa baskı yapan hareketler oluşma riskini arttırır. Bu yüzden bazı meslek gruplarında daha sık görülür. Bazı hastalıkların da oluşma riskini arttırdığı saptanmıştır. Bunlar diyabet, gut, romatoid artrit şeklinde sıralanabilir. Ek olarak gün içinde uzun süre akıllı telefon kullanmak da tetik parmak riskini arttırır.

Tetik Parmak Belirtileri

Tetik parmak sorunu avuç içinde veya başparmak civarında ağrılarla ortaya çıkar. Ardından şişlik, etkilenen parmakta kilitlenme, kasılma, zonklama görülür. Tendon sıkışmasıyla ortaya çıkar ve parmak hareketleri tekrar ettikçe şiddeti artar. Belirtiler başlarda sabah saatlerinde sıkça görülür, uyurken yaşanmaz.

Tetik parmak tedavisi hastalığın durumuna ve hastanın isteğine göre planlanır. İlaç tedavisi, enjeksiyon ve cerrahi işlem tedavide kullanılabilir. Genellikle ilaç tedavisine yanıt alınamadığında ameliyat tercih edilir .

Tetik Parmak Ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

WhatsApp chat