Sünnet 0530 686 61 12

Sünnet

Yeni doğanlarda çok daha sık görülen bu hastalığın kısa tanımı, idrar yolunun penisin geride olması şeklinde yapılır. Sağlıklı bir birey, penis ucu sayesinde idrarını yaparken, bu hastalığa sahip olan kimseler, idrarını yaparken daha zor bir süreç geçirir ve bu zorlu süreç, tedavi edilmediği takdirde yaşam boyu devam edecektir.

Sonlanan nokta ile penis ucunda ne yazık ki bir idrar kanalı oluşmadığı için idrar yapımı da daha zor bir hal alacaktır. Bu hastalığın tedavisi ise cerrahi müdahaledir ve aksi bir durum söz konusu değildir. Cerrahi müdahale ile birlikte yeni bir idrar kanalı inşa ediliyor ve glans’a doğal konik şekli veriliyor.

Bu hastalıkta cerrahi müdahale şarttır ve başarı oranı da bir hayli yüksektir. Cerrahi müdahale ile birlikte penise estetik olarak da daha etkileyici bir görüntü kazandırılıyor ve idrar süreci de eskiye nazaran çok daha kolay bir hal alıyor. Tedavi edilmediği takdirde büyük sıkıntılar yaşatabilen bu hastalığın erken teşhis edilmesi de büyük önem taşıyor.

Hipospadias (Peygamber Sünneti) Ameliyatı

İdrar kanalının açıldığı kısımdan penis uç bölgesine kadar olan bir eksiklik söz konusu ise ve bu eksiklik gözle görülebilir bir hal aldıysa cerrahi müdahale şarttır. Penis başı bu hastalarda yassı bir görünüme sahiptir ve zaten kişi idrarını yaparken de bunun eksikliğini ya da bu sorunu çok kolay bir şekilde fark edecektir. Glans’ın yani penis başının sorunlu olması, idrar eylemini de sorunlu hale getirecektir. Cerrahi müdahale ile birlikte penis başın konik şekli veriliyor ve penis estetik olarak da daha düzgün bir hal alıyor.

Plastik cerrahi ve Rekonstrüktif cerrahiyi kapsayan özel teknikler kullanılır ve başarılı bir operasyon olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hipospadias’a bağlı olarak cerrahi müdahale için ilgili teknik belirlenir ve bu tekniği belirleyecek olan kişi de hekimlerinizdir. Cerrahi müdahale 1 ila 5 saat arası sürebiliyor ve ameliyat türüne bağlı olarak bu süre de değişiklik gösterecektir. Bu işi iyi yapan bir cerrah ile iletişime geçerek süreç hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve Hipospadias türlerini de öğrenebilirsiniz.

Ameliyat Yöntemleri

Hipospadias’ın yeni doğanlarda çok sık görülmesi, bu hastalığın doğumsal sorunlar ile birlikte meydana geldiği ihtimalini de daha güçlü kılıyor. Yapılan araştırmalar, her 300 çocuktan 1’inde bu hastalığın meydana geldiğini gösteriyor. Erken teşhis ile birlikte tedavisi oldukça kolay ve endişe edilecek bir durum olmadığını da belirtmekte fayda var.

Erkek bebeğin muayene edilmesi ile birlikte sorun kısa sürede teşhis ediliyor ve hastalığın hangi boyutta olduğu belirlendikten sonra müdahale için de vakit kaybetmeden harekete geçiliyor. Doğumdan hemen sonra yapılacak olan muayene bu yüzden büyük önem taşıyor. Kesinliği olmamasına rağmen 500’den farklı ameliyat modeli olduğu söyleniyor ve hastalığın türüne bağlı olarak müdahale yöntemi de belirleniyor.

Hastalığın, doğal bir tedavi yöntemi ya da ilaçla tedavisi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalığın tek tedavisi cerrahi müdahale, yani ameliyattır. Cerrahın yapacağı inceleme ile birlikte nasıl bir ameliyatın tercih edileceği de kısa sürede ortaya çıkacaktır. Bu hastalık ile ilgili sayısız ameliyat modeli var ve en uygun olanı da yine cerrah tarafından belirlenecektir.