Skolyoz (Omurga Eğriliği) Ameliyatı 0530 686 61 12

Halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen Skolyoz, hastalıktan öte önemli bir bulgudur. Çok fazla nedeni olabilir ve alt metine bakıldığında skolyoz sorunu ile karşı karşıya gelen hastaların büyük bir kısmının farklı sıkıntılar nedeniyle de sorun yaşadığı ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bir omurga yapısının belli başlı nedenler yüzünden deforme olması ya da zarar görmesi sonucu skolyoz ortaya çıkabiliyor. Belli bir yaş sınırı olmadığını belirtmek gerekiyor ve tüm yaş grupları da risk altındadır. Skolyozun çok sayıda alternatif tedavi yöntemi vardır ancak cerrahi müdahale bunların arasında kesin çözüm sunanıdır. Ameliyat, ilerlemiş hastalarda kaçınılmaz hale gelebilir ve uzman bir cerrah tarafından ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Ameliyatı

Fizik tedavi ve korse tedavisi etkili olmadığı takdirde son olarak cerrahi müdahaleye başvurulur. Bahsi geçen ilk iki tedavi yöntemi, ilerlememiş olan durumlarda başarılı bir müdahale olacaktır ancak teşhiste geç kalındığı takdirde cerrahi müdahaleye başvurmak gerekiyor. 40 ve 45 derecelik eğrilikler söz konusu ise cerrahi tedavi dışında herhangi bir yöntemin denenmesi söz konusu olmayacaktır.

Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Skolyoz ameliyatında, sağ ve sol omurga bölgesine eğriliği tedavi etmesi adına metal çubuklar yerleştiriliyor. Bu metallerin omurgaya yapacağı baskı ile birlikte eğrilik sorunu uzun vadede ortadan kaldırılıyor. Vidalar ve metal çubukların asıl görevi eğriliği düzeltme adına ihtiyaç duyulan baskıyı sağlamaktır. Vidalar, her omurda iki adet bulunan pediküllere yerleştirilmektedir. Vidaların sahip olduğu boşluklu kısımlara da çubuklar eklenir. Metal parçaların paslanmaz çelik ve titanyum olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ameliyat sonrası iyileşme anlık olarak meydana gelmez ve çubukların işlevini yerine getirmesi ile birlikte uzun vadede bir iyileşme süreci mümkün hale gelir.

Skolyoz tedavisinde özellikle çocuklarda cerrahi müdahale, riskli olarak tanımlansa da bu müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Omurgasında eğrilik ya da bükey yapılanma sorunu tespit edilen çocuklarda ameliyata gerek kalmadan farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilmektedir ancak bu omurganın eğrilik derecesine bağlıdır. Riske bağlı felç nedeniyle hastaların büyük bir kısmı omurgasında var olan sorun ile hayatlarına devam etmeyi tercih ediyor. Ameliyatın taşıdığı riskler ya da tedaviye karşı var olan ön yargı ne yazık ki hastaları ameliyat masasından uzak tutuyor.