Safra Kesesi Ameliyatı 0530 686 61 12

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı uzman doktorlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli uzman ekibimizle 7/24 hızlı müdahale hizmetleri sağlıyoruz. Kolay ve hesaplı bir safra kesesi ameliyatı fiyatı için sigorta ve özel hastane anlaşmalarını sizin için takip ediyoruz.

Safra kesesindeki poliplerin ve taşların meydana gelmesi durumunda safra kesesinin kapalı yöntemle alınması işlemine safra kesesi ameliyatı denmektedir.

  • Safra kesesinde iltihap meydana gelmişse,
  • Safra kesesindeki taşlardan dolayı şiddetli ve sürekli tekrara eden nöbetler şeklinde sancılar yaşanması halinde,
  • Safra kesesi taşı nedeniyle hastada mide bulantısı, hazımsızlık ve karın bölgesinde ağrıların olması,
  • Safra kesesinde tıkanıklık olması ve sarılık görülmesi durumlarında safra kesesi ameliyatı gerekli olmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Safra kesesi ameliyatlarının kesinleşmesinin ardından hasta ilk olarak anestezi uzmanı tarafından kontrole tabi tutulur.

Eğer ki hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanmışsa bu ilaçların alımı durdurulur ve uzmanın belirttiği süre boyunca ameliyat için beklenir.

Ameliyattan 24 saat önce hastanın her türlü sıvı ve katı besin alımı durdurulmalıdır.

Kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar için ameliyat öncesi gerekli tedbirler alınır.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Safra kesesi ameliyatları genellikle karın bölgesinden açılan küçük kesiklerden içeriye sokulan çubuk şeklindeki tıbbi aletlerle yapılır. Ameliyatlarda genel anestezi uygulanır. Safra kesesi ameliyatının amacı; safra kesesinin karın ile olan bağlantısını kesip, içerisindeki çamur ve taşlarla birlikte vücuttan tamamen çıkarılmasıdır.

Safra kesesi ameliyatlarına başlarken öncelikle göbek bölgesinden küçük bir boru sokulur ve karın boşluğu ortalama 4 litre kadar gazla doldurulur.

Borunun içinden ucu kameralı olan tıbbi görüntüleme sistemleri gönderilir ve operasyon yapılacak olan bölge ekrana yansıtılır. Cerrah yapacağı tüm işlemleri bu ekrandan izler ve ameliyat sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarına göre kapalı sistemde yapılan safra kesesi ameliyatları daha başarılı sonuçlar vermekte ve hasta konforu için de son derece kaliteli bir sistem oluşturmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrasında Yaşanacak Gelişmeler

Safra kesesi ameliyatı sonrasındaki 4 – 6 saatlik sürede hasta anestezi etkisinden çıkar. Ameliyattan 24 saat sonra hastalar taburcu edilebilir. Çalışan kişiler ise ameliyattan sonraki 3 gün raporlu sayılırlar ve bu süre zarfında mesaiye başlayamazlar. Safra kesesi ameliyatları sonrasında hastaların birkaç ay boyunca kızartma ve yağlı besinlerden uzak durması ve doktorunun söylediği yemek programlarına uyması oldukça önemlidir.