Prostat 0530 686 61 12

Prostat nedir? Erkeklerde bulunmakta olan salgı bezi olan bir organdır. Salgı bezi oranının büyüklüğü ise yaklaşık ceviz kadar olarak biliniyor. İdrar kesesinin boynunun hemen çıkışında idrar kanalını sarar. Normal ağırlığı 20 gram olarak gösterilirken, yaşın ilerlemesi ile hafif bir büyüme olabiliyor. Prostat ağırlığı, genellikle 40 yaş üzerinde 40 grama kadar olan prostat ağırlığı normal kabul edilmektedir.

Toplumda prostat ile ilgili birçok yanlış bilgi bulunuyor. Bu bilgiler arasında en fazla ise ayakta işemenin prostat hastalığına sebep olduğu görüşü yer almaktadır. Ancak prostatın ayakta işemek ile herhangi bir ilişki bulunmaz.

Prostat hastalığı hakkında doğru bilgi sahibi olmak, her erkek için önem taşıyor. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ters armut şeklinde mesane çıkışında bulunmaktadır. Spermin canlanmasında doğrudan etkisi bulunur. Genç erkeklerde prostat bezinin ortalama olarak 15-25 cm3 boyutlarında olduğu bilinir. Özellikle erkeklerde 50 yaşından sonra idrar yapmaya yönelik şikayetler artmaya başlar. Bunun nedeni olarak ise erkeklik hormonuna prostatın fazla yanıt vermesinden kaynaklanmaktadır. Öten yandan ailede prostat büyümesi olan kişilerin normale göre 4 kat daha fazla prostat hastalığı ile tanışma riski de olur.

Prostat Tedavisi

Hastalıkların tedavi yöntemleri bulunur. Bunun gibi bazı hastalıklarda birçok tedavi yöntemi bulunmakta olup, hastaların konforu ve işlemin etkinliği ön planda tutulup, en doğru yöntem uygulanmaya çalışılacaktır. Bu seçeneklerin fazla olması ise doktor ve hasta için avantaj taşıyor. Prostat büyümesinin tedavisi aşamasında da tek bir yöntem olduğunu söylemek yanlıştır. İlk olarak ilaç ile tedavi yöntemine başvuruluyor. Doktorlar, prostat büyümesine yönelik değerlendirmede bulunurlar. Değerlendirme sonrasında farklı tedavi yöntemleri gerektiğinde hastaya bilgi verirler. Ancak prostatın tedavisinde ilaçla tedavi yönteminin yeterli olabildiği de gözlemlenmektedir. Diğer tedavi yöntemlerinden lazerle tedavi ile ise prostat buharlaştırılıyor.

Prostat tedavisi sürecinde hasta ve doktorun sürekli iletişim halinde olması gerekiyor. Ancak sadece tedavi yeterli olmamakla birlikte, hekimin hastalara önerdiği diğer yan tedavilerin tamamı uygulanmalıdır.