Ortodonti

ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti birçok diş özelliğinden biridir. “Ortodonti” kelimesi, Yunanca sözcük ortosundan türetilmiştir, yani doğru veya düz ve diş anlamına gelir. Ortodonti, özellikle çene bölgesinde dişin yanlış hizalanmasını ve düzensizliğini teşhis etmek ve tedavi etmekle ilgilidir. Daha kolay temizlik, daha iyi ağız hijyeni, daha net konuşma ve daha hoş bir gülümseme dahil olmak üzere, iyi hizalanmış dişlerin birçok avantajı vardır. Ortodontik tedavi her yaşta etkili olabilmesine rağmen, Amerikan Dişhekimliği Birliği, ortodontik bir değerlendirmenin yedi yaş civarında yapılmasını önermektedir. Daha önceki ortodontik tedavi başlar, daha çabuk problem çözülebilir.

ORTODONTİ İLE HANGİ PROBLEMLER TEDAVİ EDİLİR?

Ortodonti, tek başına ya da çene-yüz veya kozmetik diş hekimliği ile birlikte kullanılabilen çok yönlü diş hekimliği dalıdır.

Ortodonti ile tedavi edilen genel durumlardan bazıları şunlardır:

Anteroposterior(hem öne hem de arkaya yönelik) sapmalar: Bir çift kapalı çene arasındaki uyumsuzluk, anteroposterior bir tutarsızlık veya sapma olarak bilinir. Bu tür bir uyumsuzluğun bir örneği, bir üst-yanma (üst dişlerin alt dişlerden daha ileriye doğru olduğu yerde) ya da bir alt-üst (alt dişlerin daha sonra üst dişlerde ileriye doğru ilerlediği) olacaktır.

Çapraşıklık: Yaygın bir ortodontik problemdir. Erişkin dişlerin normal büyümesi ve gelişimi için yetersiz bir alan olduğunda ortaya çıkar.

Estetik sorunlar: Güzel bir gülümseme, tek bir yanlış hizalanmış diş tarafından gölgelenebilir. Bu diş, ortodontist tarafından kolaylıkla ve doğru bir şekilde yeniden düzenlenebilir. Alternatif olarak, ortodontistler ayrıca dudakları, çene veya yüzü yeniden şekillendirmek ve yeniden yapılandırmak için de çalışabilirler.

Ortodonti (Diş Teli) Tedavisi

Tedavi kapsamında pek çok çözüm vardır. Bu çözümler, tamamen çene ve diş ile alakalıdır. Kişilerin rahatsızlık duyduğu estetiksel çirkinlik ya da genetik bozuklukların önüne geçilebilmesi için uygulanır. Başlıca tedavi yöntemleri arasında hareketli ortodontik tedavi, sabit ortodontik tedavi, diş telleri (braketler) bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde her türlü sorun çözülebilmektedir. Tedaviler hakkında açıklamaların tamamı, ilerleyen bölümlerde açıklanmaktadır.

Ortodonti hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

WhatsApp chat