Ortodonti 0530 686 61 12

Ortodonti, uzun yıllardan beri insanların diş ve çene yapısını normale dönüştürmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda oluşan bozukluklar, bu yöntem ile düzeltilebilmekte ve hastalar günlük hayatlarında daha güzel bir yaşam sürebilmektedir. Ortodonti kelimesi, Yunancadan gelmektedir. “Ortho” kelimesi doğru, düzgün; “odons” ise diş anlamına gelmektedir. Geçmiş yıllardan beri çene bozukluğu, tüm insanlığın muzdarip olduğu ve büyük sıkıntılar yaşadığı bir sorundur.

Bazı insanların çene yapısı dar, bazı insanların ise oldukça geniştir. Bu durumların çözümü için seçeneklere ve tedavilere sahip olan ortodonti, ülkemizde de büyük talep görmektedir. Özellikle küçük yaşta olan çocukların sıkça başvurduğu yöntem sayesinde diş ve çene bozuklukları çözülebilmektedir.

Ortodonti (Diş Teli) Tedavisi

Tedavi kapsamında pek çok çözüm vardır. Bu çözümler, tamamen çene ve diş ile alakalıdır. Kişilerin rahatsızlık duyduğu estetiksel çirkinlik ya da genetik bozuklukların önüne geçilebilmesi için uygulanır. Başlıca tedavi yöntemleri arasında hareketli ortodontik tedavi, sabit ortodontik tedavi, diş telleri (braketler) bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde her türlü sorun çözülebilmektedir. Tedaviler hakkında açıklamaların tamamı, ilerleyen bölümlerde açıklanmaktadır.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş hekimliğinde dişlerin doğru yerleştirilmesi, ağız ve çene değişiklikleri ve diş çarka formlarının mükemmel çiğnenmesi için temelini oluşturan bir uzmanlık alanıdır. Ağız ve yüz arasında, hem sağlığın sağlığı için hem de tamamen estetik bir amaç için bir emir üretir. Bu nedenle, ortodonti, estetik problemlerden çok daha fazlasıdır, ağız, vücudun düzgün işleyişinin temel bir parçasıdır, vücuda gireceği zaman, yiyecek veya içecek olan ilk aşamadır. Bunu nasıl kullanacağınızı bilmeli ve kullanımı için mükemmel koşullarda sahip olmalısınız.

Dişlerin gecikmeli tedavisini önlemek için bilinmesi gereken ilk şey, onu taşımak için uygun yaştır. Bir kişinin diş tedavisine ne zaman konması gerektiğini belirleyen belirli bir yaş yoktur. Genel çizgilerle, aynı şeyi rahatsızlık veya estetik için gereksinim duymaktadır. SEDO’nun uzmanlarına göre, altı yaşından itibaren, ebeveynlerin çocuklarını uzmana götürmeleri ve böylece yeni dişlerinin pozisyonunun nasıl ortaya çıkacağını teşhis edebilmeleri gerekir. Altı veya yedi yaşına geldiklerinde, çocuklar son dişlerini büyütmeye başlarlar ve bu da sorunların başladığı zamandır. Ortodonti tedavisi için, ortodontistler tarafından dişlerin düzeltilmesi için en çok kullanılan üç tip cihaz vardır. Fonksiyonel, çıkarılabilir ve sabit olarak bilinen bu tedavilerin süresi, tedavi edilecek kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Muayene ve ısırma sapmaların teşhisi ve bunların önlenmesi ve tedavisi baş ve çene, diş gelişimi ve fonksiyonu, büyüme doktrini tarafından alınan diş hekimliği (diş hekimliği) özel alan vardır. Maloklüzyon bir hastalık değildir. Ancak dişlerin normal bir pozisyonu olarak kabul edilenlerden belirgin bir varyasyondur. Grup A malokluzyonlarının dental kontrol tedavisi, B grubu büyük kazanım ve maloklisit sınıfı C olan bireylerden çok yüksek bir kazancı elde edeceği genellikle kabul edilir. Bilinen bir zayıflık, tedavi indekslerinin, bireyin tedavi ihtiyacını algılayışını değerlendirmede başarısız olmasıdır, bu durum, çocukların tedavi için gerçek bir sosyo-dental ihtiyacı olan çocuklarda tedavi edilmemesine yol açabilir. Kardiyovasküler tedavinin amacı, daha iyi ısırma ve diş pozisyonu ile sonuçlanacağı ve böylece diş setinin daha iyi fonksiyon alacağıdır. Böylece hem işlev hem de estetik, vasküler bir diş tedavisi ile geliştirilebilir. Bu iyileşme genellikle böyle bir tedaviyi yapmış ve geçirmiş olan kişi üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir. Diş kitinin en iyi şekilde çalışması için tedavi edilmesi gereken birçok diş çürüğü çeşidi vardır.

Dişleri düzeltmek için farklı yollar vardır. Aşağıdaki ortodontik tedavinin türü tercihinize ve diş hekiminizin veya ortodontistinizin önerdiği seçeneklere bağlı olacaktır. Geleneksel braketler, basınç uygulayarak dişleri yeniden hizalar. Genel olarak, bunlar dişe bağlı küçük bir parantezdir, bir tel ile bağlıdır, periyodik olarak diş hekimi veya ortodontist dişleri ve çene hareketlerini yavaş yavaş hareket ettirir. Metal veya dişlerin rengi olabilirler. Bazen dişlerin arkasına yerleştirilirler. Çıkarılabilir hizalayıcılar diş problemlerinin tedavisi için başka bir seçenektir. Ortopedik tedavisi o ortodontistiniz, diş ve yüz düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi sağlayabilir. Diş hekiminin ortodontik deneyimine ve davanın ciddiyetine bağlı olacaktır.

Eksik ısırık 6 ila 12 yıl arasında görülebildiğinden, ortodonti genellikle 8 ile 14 yaş arasında başlar. Çocuk büyürken tedaviye başlanması gerçeği, daha iyi sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. Bu, yetişkinlerin diş teli bulunamayacağı anlamına gelmez; Sağlıklı dişler her yaşta diş tedavisine girebilir. Tedavi planları duruma göre değişir, ancak çoğu insan bir ila üç yıl tedavi görür. Daha sonra dişlerini yeni pozisyonlarında tutacak bir süre için bir tutacak taşıyacaklar. Yeni materyaller, dişleri hareket ettirmek için hafif ve sabit bir kuvvet uygular ve genel olarak daha az ayar gerektirir. Diş tellerine sahip olduğunuz sürece, dişlerinizin sağlığı için dengeli bir diyet uygulamak önemlidir. Tabii ki, sağlıklı bir diyet her zaman önemlidir, ancak birçok şekerli yiyecek yemek, plağın köşebentlerin etrafında birikmesine ve dişlerin kalıcı olarak lekelenmesine veya hasar görmesine neden olabilir. Patlamış mısır, mısır koçanı, sakız, bütün elmalar ve diğer yapışkan yiyecekler gibi yiyeceklerden kaçınmak da iyi bir fikirdir. Diş hekiminize tedavi sırasında kaçınmanız gereken yiyecekler hakkında danışınız.