Obezite Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kamu sağlığını tehdit eden ciddi bir problemdir. Genetik ve çevresel faktörlerle birlikte, yanlış beslenme alışkanlığı ve sağlıksız bir yaşam pratiği bu soruna yol açabilmektedir. Obezite hastalığıyla mücadelenin yolu ise, zararlı alışkanlıkları değiştirmekten geçer. Ancak bazı durumlarda, hastaya cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi istenen sonucu vermediyse, cerrahi müdahale faydalı olacaktır.

Ameliyat Hangi Durumlarda Gereklidir?

Cerrahi müdahale, obezite tedavisinde hiçbir zaman ilk seçenek değildir. Ameliyat, yalnızca belli durumlarda gereklidir. Eğer tedavi sürecinden istenilen sonuç alınamamışsa, cerrahi müdahale geçerli bir seçenek olarak kabul edilebilir.

Bilindiği gibi, yanlış beslenme biçimi obezitenin en yaygın ve belirgin sebebidir. Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenmek, vücutta aşırı yağ birikimine sebep olur. Bu yüzden, ilk olarak bu yağ birikimiyle doğal yollardan mücadele edilmeli, diyet ve egzersiz tedavisi uygulanmalıdır. Besin değeri yüksek ve düşük kalorili ürünlerden oluşan bir diyet programı, egzersiz ile birlikte uygulandığı takdirde istenen sonucu vermiyorsa, cerrahi müdahale düşünülebilir.

Cerrahi Müdahale Neden Yapılır?

Yağ kütleleri kemikleştiğinde, diyet veya egzersiz fayda etmeyebilir. Diğer yandan, vücutta obeziteye bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar, yağ yakımını zorlaştırabilmektedir. Ayrıca, hasta tiroid hormonlarındaki bir problem sebebiyle kilo aldıysa, yağ yakımı diyete ve egzersize rağmen güçleşebilir. Böyle bir durumda, vücuttaki hormonal salınımı iyileştirmek ve vücudun fazla yağları yakmasına yardımcı olmak için, cerrahi müdahale uygulanır.

Obezite ameliyatında, tüp mide veya mide küçültme olarak bilinen bir yöntem uygulanır. Metabolik cerrahi yöntemiyle uygulanan bu ameliyatın temel amacı, vücudun besin emilim oranını azaltarak, yağ depolanmasını önlemek ve kilo yakımına engel olan hormonal dengesizliğin önüne geçmektir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, eğer obezite hastalığında ameliyata gerek duyuluyorsa, vücut sürekli ve kronik bir biçimde kilo alıyor demektir. Ameliyatın amacı, kilo alım sürecini cerrahi ve hormonal bir müdahaleyle tersine çevirmektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta uygulanan yöntemler, hastanın durumuna göre değişir. Obezite hastalığı, bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Eğer böyle semptomlar söz konusuysa, ameliyatta ileal interpozisyon olarak bilinen yöntem uygulanır.

Tüp mide uygulamasının amacı ise, mide hacmini kısıtlayarak ince bvarsağın başlangıç kısmını bypass etmektir.

Bu operasyon esnasında, midenin %80’lik kısmı cerrahi cerrahi müdahale ile çıkarılır. Gerekli kısım kesilerek çıkarıldıktan sonra, kalan parça doğrudan barsaklara bağlanır. Bu operasyonun etkili bir biçimde yürütülmesi için, 1,3 cm genişliğindeki kesiler açılması ve kameralı cerrahi aletlerle görüntülenme yapılması gerekir.

Bu operasyon sonrasında, açlık hissine sebep olan ghrelin hormonunu üreten bölüm, mideden ayrılmış olur.

Gastrik ByPass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik ByPass ameliyatında uygulanan yöntem, tüp mide ameliyatına benzemekle birlikte bundan farklı olarak midenin %80’lik kısmı vücuttan çıkarılmaz. Bu kısım, cerrahi müdahale ile işlevsiz hâle getirilir ve midenin işleyen kısmı doğrudan ince bağırsağa bağlanır. Yeme bozukluğuna sahip olan ve fazla karbonhidrat tüketme sebebiyle sorun yaşayan hastalar için en uygun müdahale yöntemidir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tokluk hissi, midenin dolmasıyla gerçekleşir. Mide kelepçesi ameliyatının temel amacı, mideyi küçülterek tokluk hissini kolaylaştırmak ve aşırı yeme alışkanlığını gidermektir. Bu ameliyat, yemek borusu ile midenin birleştiği kısma yakın bir yere silikon bant takılarak uygulanır. Kelepçe olarak da bilinen silikon gastrikbant, midenin ikiye bölünmesini sağlar. Yemek borusuna yakın olan kısım çabuk dolduğundan, tokluk hissi kolaylaşacaktır. Mide kelepçesi, hasta istediği kiloya düştüğünde çıkarılabilir.

 Obezite Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Fiyatlar uygulanan yöntemlere, kullanılan ekipmanlara, hastanın durumuna ve ameliyatın uygulandığı kliniğe göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, obezite ameliyatı için net bir fiyat skalası vermek mümkün değil. Nitekim bu fiyatlar çoğu zaman kişiye özel olarak veriliyor ve hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, kullanılması gereken malzemelere ve uygulanacak işleme göre belirleniyor. Fiyat bilgisi öğrenmek için, operasyon yapmak istediğiniz hastaneyi arayabilir ve sağlıklı bir bilgi edinebilirsiniz.

Ameliyattan Sonraki Süreç Nasıl Olmalı?

Ameliyat, riski tamamen ortadan kaldırmaz. Midenin esnek bir yapıya sahip olduğu unutulmamalı ve beslenmeye ameliyattan sonra da dikkat edilmelidir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları sürdürüldüğü takdirde, ameliyat ile verilen kilolar geri alınabilir. Aynı şekilde, ameliyattan sonra düzenli egzersiz yapılması da önemlidir.

Tüm bunlarla birlikte, ameliyattan sonraki 24 aylık süreçte hamilelik büyük bir risk taşır. Bu risk hem anne hem de bebek için geçerlidir. Ameliyat sonrası süreçlere riayet etmek bu bakımdan oldukça önemlidir.

İstanbul Obezite Mide Küçültme Ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

WhatsApp chat