Mide Balonu Tedavisi

Kilo vermeye yardımcı en basit yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu yöntemde endoskop yardımıyla, mide içinde sıvı veya hava doldurulan bir balon hafif anesteziyle yerleştirilir. Bu işlem 15-20 dakika sürer. Böylece midenin gıda alma kapasitesi düşürülür ve çabuk doyma sağlanır. Bu yöntemle hastalar birkaç ayda 7-8 kilo verebilirler. Ancak bu balon vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır. Basit uygulanması ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmaması yöntemin avantajı olmakta birlikte, balon çıkartıldıktan sonra hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse verilen kilolar geri alınabilir. Ancak 6 ay-1 yıllık kullanım süresi içinde kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği konusunda deneyerek eğitim almış olurlar. Günümüzde yavaş yavaş popülaritesini kaybeden bu yöntem, ya ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda ya da süper obez kişilerde temel morbidobezite cerrahisine hazırlık olarak kullanılıyor.

Mide balonu ameliyatları bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi yalnızca süper obez olan ve on sekiz yaşını geçmiş kişilere bir hekim grubunun kararı ile uygulanabilir. Bunun aksi hallerde uygulanması mümkün değildir. Mide balonları mide içerisine yerleştirilen bir tüp ile hastanın aşırı gıda almasını önlemek amaçlı yapılır. Mide içerisinde içi su dolu olan bir balon düşünün. İşte bu operasyon ile bu gerçekleştirilmiş olur.

Mide Balonu Çeşitleri;

Mide balonları iki çeşit olarak bulunmaktadır. Eğer hastaya kısa süreli olarak mide balonu yerleştirilecek ise altı ay süreli olarak ayarsız mide balonu takılması karar alınır. Eğer hastanın uzun süreli olarak bu balona ihtiyacı varsa süre uzun olduğu için ayarlı mide balonu tercih edilir. Bunun kararı da yalnızca uzman hekim heyeti tarafından alınabilir. Kişi kendi isteğine göre süreyi belirleyemez. Hızlı kilo vermesi gereken hastalar bu operasyondan sonra genellikle mide küçültme ameliyatına hazır bir hale gelirler. Bundan sonra obezliğin sonunu getirecek olan adımlar çok daha hızlı bir şekilde atılır.

İstanbul mide balonu tedavisi hakkında bilgi öğrenmek için bizleri arayınız.

WhatsApp chat