Mide Balonu Tedavisi 0530 686 61 12

Mide balonu ameliyatları çoğu kişi tarafından mide küçültme operasyonları ile karıştırılmaktadır. Fakat bunun tam aksine mide balonu ameliyatları mide küçültme ameliyatlarından önce yapılan adeta bir ön hazırlıktır. Süper obez olarak adlandırılan ve aşırı kilolu olan insanların doğal yollardan kilo verememeleri sonucunda midelerine bir tüp yerleştirme ameliyatlarına denir. Yalnızca on sekiz yaşından büyük olan ve süper obez statüsünde değerlendirilen kişiler için bu ameliyat uygundur. Kendi isteğine göre herkes mide balonu operasyonu geçiremez. Bu operasyonun kararını gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ancak hekimler heyeti onaylayabilir. Tek başına bir doktorun mide balonu operasyonunu kararlaştırması dahi mümkün değildir. Mide balonları ortalama olarak altı ay ile on iki aya arasında kişilerin vücutlarında kalır ve kilo vermelerine yardımcı olur.

Mide Balonu Tedavisi

Mide balonu ameliyatları bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi yalnızca süper obez olan ve on sekiz yaşını geçmiş kişilere bir hekim grubunun kararı ile uygulanabilir. Bunun aksi hallerde uygulanması mümkün değildir. Mide balonları mide içerisine yerleştirilen bir tüp ile hastanın aşırı gıda almasını önlemek amaçlı yapılır. Mide içerisinde içi su dolu olan bir balon düşünün. İşte bu operasyon ile bu gerçekleştirilmiş olur.

Mide balonları iki çeşit olarak bulunmaktadır. Eğer hastaya kısa süreli olarak mide balonu yerleştirilecek ise altı ay süreli olarak ayarsız mide balonu takılması karar alınır. Eğer hastanın uzun süreli olarak bu balona ihtiyacı varsa süre uzun olduğu için ayarlı mide balonu tercih edilir. Bunun kararı da yalnızca uzman hekim heyeti tarafından alınabilir. Kişi kendi isteğine göre süreyi belirleyemez. Hızlı kilo vermesi gereken hastalar bu operasyondan sonra genellikle mide küçültme ameliyatına hazır bir hale gelirler. Bundan sonra obezliğin sonunu getirecek olan adımlar çok daha hızlı bir şekilde atılır.