Liposuction Ameliyatı 0530 686 61 12

Bölgesel yağ birikimi gibi problemler günümüzde sıkça karşılaşılan estetik ve sağlık açısından kişiyi rahatsız eden problemlerdir. Bu tür rahatsızlıklar için de yağ aldırma ameliyatları yapılabilmektedir. Liposuction da bunlardan biridir. Liposuction yöntemi de tıbbi anlamda bir yağ aldırma yöntemidir.Liposuction uygulamalarına sadece zayıflama odaklı yaklaşmak doğru bir hareket değildir. Liposuction yöntemi ile yağ aldırma sonrasında bölgesel bir zayıflama gerçekleştiği doğrudur. Ancak liposuction uygulamalarının asıl amacı hiçbir zaman kilo verme ve zayıflama gibi noktalar olmamıştır. Genellikle belli bir kilo verildikten sonra bile kalan yağ birikimlerinin giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Halk arasında yağ aldırma ameliyatı olarak bilinen liposuction yöntemi, vücudun belli bölgelerinde biriken ve hiçbir şekilde yok edilemeyen yağların cerrahi yöntem ile vücuttan ayrılması olarak nitelendirilebilir. Genellikle, genel sağlığı yerinde olmasına ve gerektiği derecede diyet ve egzersiz yapmasına rağmen belli bölgelerdeki yağlarını eritemeyen kişilerde uygulanan bir işlemdir. Vücuttaki orantısız görüntünün düzeltilmesi ve kişinin bu anormal yağ birikiminden kurtulması amaçlanır.

Kimler Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir?

Yağ aldırma ameliyatı denildiğinde insanların aklına ilk önce zayıflama veya kitlesel kilo verme amaçlı cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi gelebilir. Ancak yağ aldırma ameliyatı yani liposuction, genel sağlığında bir problem olmadığı ve kilo verebildiği halde vücudunun belirli bölgelerinde biriken ve orantısız bir görüntü meydana getiren yağlardan kurtulmak isteyenlerin yaptırdığı bir ameliyattır. Herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, hamile olmayan veya hamilelik şüphesi taşımayan herkese yapılabilen bir ameliyattır. Yalnızca zayıflamak veya kitlesel şekilde kilo vermek amacı ile liposuction yapılması doğru değildir. Öncelikle diyet ve egzersiz ile bu kilolardan arınmalı daha sonra bu etkenlerle de eritilemeyen yağlar için bu yönteme başvurulmalıdır. Ancak bunlar dışında, sebebi ne olursa olsun, herhangi bir sağlık ve yaş engeli bulunmadığı müddetçe fazla yağlarından bölgesel anlamda kurtulmak isteyen hastalara liposuction yöntemi uygulanabilmektedir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Yöntemleri

Yağ aldırma ameliyatı için uygulanabilecek birkaç yöntem olmakla birlikte, uygulanan bu yöntemler aşağıda bahsedildiği gibidir.

Lazer Tekniği

Yağ aldırma ameliyatı için uygulanabilen ve çokça kullanılan yöntemlerden birisi de lazer tekniğidir. İçeriğinden ve çeşitlerinden de aşağıda bahsedilmiştir.

Lazer Lipoliz

Lazer lipoliz, son zamanlarda en çok tercih edilen yağ aldırma yöntemi olarak bilinen yöntemlerden biridir. Klasik liposuction yöntemlerinden biraz farklı bir yöntem olan lazer lipoliz yöntemi cerrahi yöntemlere göre daha pratik ve daha basit bir yöntem olduğundan ilgi odağı olmaktadır. Liposuction yönteminde yağlar kanallar yardımı ile vakumlanırken; lazer lipoliz yönteminde ise bu kanallar yerine lazer kullanılarak bölgedeki yağlar eritilir. Daha sonra erimiş ve sıvılaşmış olan bu yağlar, açılan küçük kesilerden dışarıya boşaltılır.

Lazer Liposuction

Lazerle liposuction yöntemi lipolize göre birbirinden farklıdırlar. Lazer liposuctiondan, lazer enerjisi kullanarak yayılan dalgalarla parçalanır. Parçalanmış olan bu yağların vücut dışarısına çıkarılabilmesi için de eski klasik yöntem olan kanüller kullanılır. Kanüller aracılığıyla parçalanan yağ vakumlanarak vücuttan dışarıya atılır. Bu işlem de lazer liposuction olarak adlandırılır.

Vaser Tekniği (Ultrasonik Ses)

Yağ aldırma işlemi için kullanılan diğer bir yöntem ise vaser tekniği yani ultrasonik seslerdir. Bu tekniğin çeşitlerinden ve detaylarından da aşağıda bahsedilmiştir.

Vaser (Ultrasonik) Liposuction

Diğer bir adı ile lipoculpture yani vaser (ultrasonik) liposuction en güvenli, kalıcı ve hızlı yağ aldırma yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran fark ise vücudun tüm bölümlerinde kullanılabiliyor olmasıdır. Yüz bölgesi dahil vücudun tüm bölümlerinde bu yöntem kullanılabilmektedir. Diğer bir özelliği ise eğer hastanın buna ihtiyacı var ise tüm işlemin tek seansta bitirilebiliyor oluşudur. Tek seferde 10 litreye kadar yağın yakılması vaser (ultrasonik) liposuction yöntemi ile mümkündür.

Ameliyatsız Yağ Aldırma Yöntemleri

Lazer liposuction ve vaser (ultrasonik) liposuction dışında ameliyatsız şekilde yağların vücuttan uzaklaştırılabileceği bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler ve detayları aşağıda bahsedildiği gibidir.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz de cerrahi bir girişim olmadan vücuttaki yağdan kurtulabilmek için uygulanan yağ aldırma yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemle cilt altında bölgesel olarak birikmiş yağlar bir cihaz yardımı ile dondurulur. Dondurulan yağlar apoptozis sürecine girer. Apoptozis süreci, programlanmış hücre ölümü yani yağ hücrelerinin fonksiyon kaybı olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu şekilde yağlar geri dönüşümsüz olarak yok edilebilmektedir.

Kavitasyon

Kavitasyon, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan bölgesel zayıflamanın sağlanması için kullanılan bir yöntemdir. Böbrek taşı gibi problemlerin çözümünde kullanılan ses dalgaları kullanılmaktadır. Tıpkı böbrek taşını kırdığı gibi yağ birikmelerini de parçalamaya yarar. Bel, göbek, bacak gibi bölgelerde uygulanabilir ve yaklaşık olarak 7-8 seans kadar sürebilmektedir. Her seansta farklı bir sonuç elde edilmekle birlikte iki cm’ye yakın incelme sağlanabilmektedir. Tüm seansların sonunda ise yaklaşık 10 cm’ye kadar incelme gözlemlenmektedir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı olan liposuction ile vücut içerisinde bulunan yağlar bir vakum cihazına bağlı olan ince kanüller ile çekilmektedir. Vücuda küçük bir delikten girilerek kaslara, damarlara ya da sinirlere zarar verilmeden sadece yağlar emilir. Kişinin vücudunda bulunan yağlara göre ve yağın bulunduğu bölgeye göre ameliyatın süresi değişebilmektedir. İşlem öncesinde yağ oranına göre kişiye genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Belirlenen bölgelerde yağ alma işlemi (liposuction) gerçekleştikten sonra açılan küçük kesiklere dikiş atılmaktadır. Açılan kesiklerin küçük olması sebebi ile bazı doktorlar dikiş atmak yerine yarayı açık bırakabilirler. Dikişlerin üzerine pansuman yapılmaktadır. İşlem sonrasında ya da işlem esnasında hastaya özel korseler ya da bandaj giydirilmektedir.