Çocukluk çağından itibaren birçok kişi kulaklarının boyutlarına veya biçimine takılarak kendini mutsuz hisseder. Kişiler kulaklarının gereğinden fazla büyük, asimetrik veya sarkık olmasından şikayetçi olabilir. Kulaklarındaki bir düzensizliği insanlar uzun saçları ile örtbas edebilirler ancak bu geçici bir çözümdür. Bazı durumlarda, özellikle takı ve küpe söz konusu olduğunda kulağının şekli onun için utanç verici bir duruma dönüşebilir. Bu durum karşısında ise kepçe kulak ameliyatı birçok insan için bir kurtuluş yoludur.

Sınıf arkadaşları tarafından her gün alay mevzusu olan çocuklar, kendine güveni bastırılmış olan yetişkinler kepçe kulak ameliyatına ihtiyaç duyabilecek iki farklı grup insan profilini oluşturur. İşlem yalnızca deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılmalı çünkü yapılacak işlem kişinin görünümünü, güvenini ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Hastalar kepçe kulak ameliyatından şu faydaları sağlayabilir:

  • Çeşitli kulak kusurları giderilebilir.
  • Çocuklarınızın akranları arasında alay konusu olmasını önleyebilirsiniz.
  • Özgüveninizi ve benlik saygınızı artırırsınız.
  • Yaklaşık bir hafta içerisinde tedavi sonuç verir.
  • Duygusal ve psikolojik koşullar hasta için daha olumlu hale dönüşür.
  • Operasyon bölgesinde neredeyse hiç bir iz kalmaz. Doğal görünümlü sonuçlar elde edilir.
  • Kulaklarınızın nasıl görüneceğini siz seçebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Estetiği)

Hastanın ameliyat sürecinde ilk olarak yapması gereken kepçe kulak ameliyatı prosedürünü kapsamlı bir şekilde araştırmak ve kalifiye bir cerrah bulduktan sonra ilk danışma hizmetini alarak tedaviye başlamak olacaktır. Doktor da hastanın kulaklarını muayene edecek ve sorunu düzeltmenin çeşitli yollarını arayacaktır. İlk muayene hasta için en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi açısından çok önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı bir ya da her iki kulağın şeklini değiştirmek için yapılır. Kulaklarının şekli veya yöneliminden memnun olmayan hastalar ayakta tedavi ile bu dertlerinden kurtulabilirler. Kepçe kulak ameliyatı aynı zamanda aşırı cilt ve kıkırdakların alınması ve tekrar konturlanması için kulak ve kulak memesi azaltma ile karnabahar kulak cerrahisini de içerir. Bu durumdan rahatsız hastaların kulaklarına istenen görünüm verildikten sonra güven ve benlik saygılarında belirgin bir artış olur.

Bazı hastalar ise başlarının yanındaki çıkıntılardan ziyade kulaklarının boyut ve biçimi ile daha fazla ilgilidirler. Kepçe kulak ameliyatı hastalara daha doğal bir görünüm kazandıran, daha büyük kulakları tıraşlamak için de kullanılır. Kulak tıkanıklığını gidermeyi de içeren kulak redüksiyon ameliyatı ise bir ayakta tedavi yöntemi olup her yaştan kesime uygulanabilir. Ameliyat sırasında doktor istenmeyen kıkırdak yapıyı çıkaracak ve daha küçük görünümlü bir boyut yaratmak için kulağı doğal boyutlar çerçevesince şekillendirecektir. Operasyon yüz ve kulaklara uyumu kapsayıp çoğunlukla bu ameliyata kulak sabitlemesi eşlik eder.