Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) karın estetiği ve göbek estetiği ameliyatları içerisinde en etkili olanı demek doğru olur. Her hamilelik karın bölgesini deforme eder. Göbek estetiği de bozulur. İkinci, üçüncü doğumlarda, ikiz gebeliklerde ve çok kilo alınan hamileliklerde deformasyon iyice artar. Karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu da gevşer ve karın duvarı öne doğru çıkıklaşır ve şişkinlik oluşur. 

KARIN ESTETİĞİ VE KARIN GERME AMELİYATI 
Karın germe ameliyatı hamilelik sonrasında kendi başınıza düzeltmenizin neredeyse imkânsız olduğu bütün bu sorunların hepsini bir seferde çözebilecek tek uygulama. Spor yaparak karın sarkıklığınızı ya da cilt tedavileri uygulayarak çatlaklarınızı ancak bir yere kadar düzeltebilirsiniz. 

KARIN GERME AMELİYATI NASIL ETKİLER 
Bu ameliyat hem karnınızdaki çatlak derileri yok edebilir, hem fazla yağlarınızı giderir hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur. 
Hamilelikte bozulup ta bu ameliyat ile düzeltilemeyecek neredeyse hiçbir şey yok gibi. 

Buraya kadar olanlar iyi haberlerdi. Kötü haber ise bu ameliyatın bazı eksileri olmasıdır. Bir kere göbek deliğinizin üzerinde kalan çatlakların büyük kısmı bu ameliyat ile giderilemez. Ama bu çatlaklar gerginleşerek çok daha az belirgin hale gelirler. Bu ameliyat bikininizin içerisinde kalacak olsa da sezaryen izinin iki katı uzunlukta bir iz bırakır. Ayrıca karın germe ameliyatı bütün estetik ameliyatlar içerisinde en ağrılı olan, en geç ve zor iyileşeni. 

HAMİLELİK SONRASINDA KARIN VE BEL BÖLGESİNDE OLUŞAN PROBLEMLER: 

1. Karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışıyorlar ama doğumdan sonra tam olarak eski konumlarına dönemiyorlar. Dolayısı ile karın duvarında bir esneklik ve öne doğru, sanki gaz varmış gibi, bir şişkinlik oluşuyor. 
2. Ciltte, özellikle alt karında çatlaklar oluşuyor. 
3. Bütün bunların üzerine hamilelikte alınan kilolar geliyor. Birçok anne doğumdan sonra eski kilosuna dönemiyor. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın bel ve üst bacaklarda birikiyor. Bu yağlanma sonucu sadece göbek deliği ve etrafında değil ve belde ve kasıklarda da sarkma, kırışıklık ve yağlanma gibi deformasyonlar görülüyor. 

Çatlaklar: Doğum öncesi anne vücudunda birçok değişiklik olur. Bebek büyüdükçe annenin karın kasları gevşer ve zamanla açılmaya başlar. Karın derisi de genişleyerek gelişen bebeğe yer açmaya çalışır. Hamileliğin son aylarında gerginlik o kadar artar ki derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kolajen iplikçikleri yırtılmaya başlar. Özellikle karın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak gözükür. İkiz bebek taşıyan ya da ikinci üçüncü hamileliğini yaşayan ya da hamilelikte kontrolsüz kilo alan annelerde bu çatlakların oluşma ihtimali de artar. 

Aynı çatlakların aşırı kilo alıp veren insanlarda da oluşabileceğini de akılda tutmakta fayda var. Hatta bu tür cilt sarkmalarına ve bozukluklarına erkeklerde dahi rastlanabiliyor. Sonuçta deri kapasitesinin üzerinde gerilirse cilt elastik yapısını kaybedebiliyor ve çatlaklar oluşuyor. 

Karın Germe Ameliyatı sonrası Yaşanacak Muhtemel Durumlar Nelerdir?

Germe ameliyatı sadece karın bölgesine değil yağ dokusu fazla olan her bölgeye yapılan bir operasyondur. Karın germe ameliyatı sonrasın kişinin karın bölgesinde şişkinlik ve gerginlik hissi yaşanabilir. Bu durum ameliyat sonrası iki hafta devam edebilir. Karın duvarlarında yağ alınan bölgede morarma ya da kanama görüldüğünde hemen doktorunuza başvurmalısınız. İyileşme süresi boyunca kontrol altında olmalı ve pansuman yaptırmalısınız. Özellikle yağ alınan bölgenin hijyenine çok dikkat etmelisiniz, aksi taktirde ameliyatlı bölge enfeksiyon kapabilir ve bu durum ikinci bir operasyona neden olabilir, iyileşme süreniz de oldukça uzar. Yağ alınan bölgenin pansuman işlemini kendiniz yapmaktan kaçının, pansuman esnasında yağ alınan bölgeye mikrop bulaştırabilirsiniz.

Karın germe operasyonundan sonra tamamen sağlığınıza kavuştuğunuzda çok daha fit bir görünüme kavuşur, spor ve diyetle bu estetik görünümü ömür boyu koruyabilirsiniz. Karın germe ameliyatı sonrasında önemli olan sonraki süreçtir. Bu süreçte özellikle kişinin yeme alışkanlığını düzene sokması gereklidir. Aksi halde diyetten ve spordan uzak durduğunuz takdirde aldırdığınız yağların daha fazlasını karın bölgesinde depolarsınız.

WhatsApp chat