Kadınlarda idrar kaçırma İnkontinans ameliyatı için uzman doktorlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli eğitimli ekibimizle hızlı müdahale hizmetleri vermekteyiz. Daha rahat bir idrar kaçırma inkontinans ameliyatı süreci için sigorta ve özel hastane işlerini sizin için takip ediyoruz.

Kadınlarda idrar kaçırma ameliyatı, özellikle altmış yaş üzeri kadınlarda idrar kaçırma problemi sıkça görülse de genç kızlarda bu sağlık problemini yaşamaktadır. Öncelikle idrar kaçırmanın nedenlerinin başında normal doğum görülse de psikolojik etkenler de idrar kaçırmaya neden olabilecek faktörler arasındadır. Erkeklere göre bayanlarda idrar tutamama problemi daha çoktur, özelikle zorlu doğum esnasında idrar tutma kapak mekanizması genişlediğinden idrar kaçırma sorunu bayanlarda çok daha fazladır. İdrar kaçırma şikayeti olan bayanlar günlük hayatlarında, sosyal yaşamlarında rahatsızlık duymaktadır. Oysa ki ilerlemiş tıp dünyasında 15 dakika sürecek olan idrar kaçırma ameliyatı ile idrar kaçırma problemlerinden kurtulabilirler.

Tıp dilinde sfinkter diye tabir edilen idrar kaçırma sorununun diğer nedenlerinden biri de yaşa bağlıdır. Özellikle yaşlı bayanlarda öksürme, hızlı yürüme, gülme, ağır kaldırma ve hapşırma esnasında idrar kaçırma sorunu sıkça görülür. Strese bağlı olarak idrar kaçırma sorunu oluşabilir.

İdrar kaçırma tanısı öncelikle üroloji ya da jinekoloji uzmanı tarafından saptanmalıdır. İdrar tahlili veya idrar kültürü tahlili yapılarak saptanan rahatsızlığın ilaç tedavisi sonuç vermediği takdirde ameliyat doktor tarafından belirlenmelidir.

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma ameliyatında hastanın yaşına bağlı olarak anestezi uygulanabilir, fakat bu ameliyatta genel anestezi tercih edileceği gibi hekim ve hastanın kararları doğrultusunda spinal anestezi de uygulanabilir. Genelde birçok hekim belden aşağısını uyuşturarak bu ameliyatı gerçekleştirir.

İdrar kaçırma ameliyatı sonrası birçok hekim 3-4 saat içinde hastayı taburcu etmektedir. Fakat genel anestezi yapılarak ameliyat olmuş hastaların 24 saat hastanede gözetim altında tutulması gereklidir. Ameliyat sonrası hasta anestezi etkisinden çıktıktan sonra takılı sondanın hastadan çıkarılması gereklidir.

İdrar Kaçırma Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stres tip idrar kaçırma yani; gülme, hapşırma, öksürme gibi durumlarda idrarı tutamama yaşlı bayanlarda sıkça görülen idrar kaçırma problemidir. Ürolog yada jinekoloji uzmanları tarafından yapılan bu ameliyatın en önemli aşaması idrar yolunun altında koyulan hamaktır. Bu hamağın basıncı doğru ayarlanmadığı takdirde hastanın idrar tutamama sorunu ameliyat sonrasında bile devam etme riski çok yüksektir.

Bu nedenle ameliyatı yapacak cerrahın öncelikle hastadan jinekolojik muayene yapması ve bu muayene sonucu idrar yoluna koyulacak hamağın (mach) basıncı tam ayarlanmalıdır. Bu hamak (mach) basıncı tam ayarlandığı takdir de hastanın ameliyat sonrası idrar kaçırma probleminden tamamen kurtulduğu görülmüştür.