Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı uzman doktorlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli uzman ekibimizle 7/24 hızlı müdahale hizmetleri sağlıyoruz. Kolay ve hesaplı bir safra kesesi ameliyatı fiyatı için sigorta ve özel hastane anlaşmalarını sizin için takip ediyoruz.

Safra kesesindeki poliplerin ve taşların meydana gelmesi durumunda safra kesesinin kapalı yöntemle alınması işlemine safra kesesi ameliyatı denmektedir.

  • Safra kesesinde iltihap meydana gelmişse,
  • Safra kesesindeki taşlardan dolayı şiddetli ve sürekli tekrara eden nöbetler şeklinde sancılar yaşanması halinde,
  • Safra kesesi taşı nedeniyle hastada mide bulantısı, hazımsızlık ve karın bölgesinde ağrıların olması,
  • Safra kesesinde tıkanıklık olması ve sarılık görülmesi durumlarında safra kesesi ameliyatı gerekli olmaktadır.
Safra Taşı Neden Olur?

Safra kesesi içinde safranın fazlası depolanır. Genellikle yoğun kolesterol varsa burada suyu çekilen safrada kolesterol kristalleri oluşur. Bu kristallerin birleşmesi sonucunda safra taşları oluşur. Safra taşlarının %80i bu şekilde olur. Ama genellikle safranın kimyasal yapısındaki değişiklikler sonucunda olur. Kadın olmak, 40 yaşın üzerinde olmak, kilolu olmak, ailede safra kesesinde taş olması, yüksek kolesterol seviyeleri, orak hücreli anemi hastalığı gibi özelliklere sahip kişilerde daha sık görülür. Yiyeceklerin doğrudan bir katkısı yoktur ama yinede yağlı yiyecekler, yumurta, çikolata ve kızartma tüketmek mevcut hastalığın alevlenmesine neden olur.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Safra kesesi ameliyatları genellikle karın bölgesinden açılan küçük kesiklerden içeriye sokulan çubuk şeklindeki tıbbi aletlerle yapılır. Ameliyatlarda genel anestezi uygulanır. Safra kesesi ameliyatının amacı; safra kesesinin karın ile olan bağlantısını kesip, içerisindeki çamur ve taşlarla birlikte vücuttan tamamen çıkarılmasıdır.

Safra kesesi ameliyatlarına başlarken öncelikle göbek bölgesinden küçük bir boru sokulur ve karın boşluğu ortalama 4 litre kadar gazla doldurulur.

Borunun içinden ucu kameralı olan tıbbi görüntüleme sistemleri gönderilir ve operasyon yapılacak olan bölge ekrana yansıtılır. Cerrah yapacağı tüm işlemleri bu ekrandan izler ve ameliyat sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarına göre kapalı sistemde yapılan safra kesesi ameliyatları daha başarılı sonuçlar vermekte ve hasta konforu için de son derece kaliteli bir sistem oluşturmaktadır.

İstanbul Safra kesesi ameliyatı hakkında bilgi almak için bizleri arayınız.

WhatsApp chat