İstanbul Kol Germe Ameliyatı

Kolun üst tarafında arka ve iç kısımlarındaki sarkıklıklar genellikle yağ birikimleri ve deri sarkmasıyla ortaya çıkar. Zira bu bölge deri ve derialtı dokusu daha gevşektir. Genellikle ailevi yatkınlık, yaşlanma, kilo alıp-verme, güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi etkenler deri ve derialtı dokusundaki gevşemeyi daha da arttırarak sarkıklıklara neden olur. Kol sarkmalarına medikal estetik ve estetik cerrahi birçok çözümler getirmektedir. Tabi daha ağır derecede olan sarkmaların tek çözümü cerrahidir. Ortalama 1-3 saat arası sürer.

Kolun üst tarafında arka ve iç kısımlarındaki sarkıklıklar genellikle yağ birikimleri ve deri sarkmasıyla ortaya çıkar. Zira bu bölge deri ve derialtı dokusu daha gevşektir. Genellikle ailevi yatkınlık, yaşlanma, kilo alıp-verme, güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi etkenler deri ve derialtı dokusundaki gevşemeyi daha da arttırarak sarkıklıklara neden olur. Kol sarkmalarına medikal estetik ve estetik cerrahi birçok çözümler getirmektedir. Ancak ağır derecede olan sarkmaların tek çözümü cerrahidir. Kollar yana doğru kaldırıldığında kolun üst kısmında yarasa kanadı şeklinde sarkma ortaya çıkar. Bu durum kısa kollu elbise giyilmesinde sorun yaratır. Kol sarkmalarında problemler hastadan hastaya değişim göstermektedir. Bazen deri kalitesi bozulmuş ve bölgesel yağlanma artmıştır; hızlı kilo verenlerde ise sadece sarkma söz konusudur. Hafif sarkmalarda AWT uygulamaları ile risksiz bir şekilde sonuca ulaşılır. Ağır sarkmalarda deri kalitesi iyi ise, sadece liposuction (yağ alma) yeterli olur. Deri kalitesi bozulmuş ve çatlaklar da varsa kol germe ameliyatı gerekir. Bazı hastalarda ise hem liposuction hem de kol germe kombine edilebilir.

Meme kanseri nedeniyle memesi alınan ve koltukaltına müdahale edilen hastalarda aynı taraftaki kolda ortaya çıkan lenfödem için liposuction veya kol germe de yapılabilir.

Kol sarkmalarını önlemenin yolu erken dönemlerde liposuction ile deride deformasyonlar oluşmadan sarkmaya yol açacak yağ dokusunun ortadan kaldırılmasıyla olabilir. Zira deri kendini toplayarak, sorunu ortadan kaldırmaktadır. Ancak kolda sadece deri fazlalığı varsa, fazlalık deri dokusu; beraberinde yağ fazlalılığı da varsa fazlalık olan deri ve yağ dokusu çıkarılmalıdır. Kol germe ameliyatı sonrası kolun arka-iç kısmında kalan düz çizgi şeklinde iz en önemli dezavantajıdır. Kol kaldırıldığında iz ortaya çıkacağından hastanın bu izin bilincinde olarak karar vermesi en doğrusudur.

Kol Germe Ameliyatı Gerektiren Durumlar

Pazu bölgesinde meydana gelen sarkma ya da bu bölgenin alt kısmında meydana gelen sarkmalar, kol germe operasyonu gerektiren durumlar arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında tişört giyen kimseler, kollarını kaldırdıkları takdirde bu sarkma daha gözle görülebilir ve dikkat çekici bir hal alıyor. Bu rahatsız edici görüntü estetik sorunları da beraberinde getiriyor. 1.5 ila 2 saatlik kısa bir operasyon neticesinde bu sarkmaları ortadan kaldırmak mümkündür ve daha da önemlisi operasyon esnasında hasta herhangi bir şekilde acı duygusu hissetmez ya da beraberinde ağrı hissetme gibi bir durum söz konusu değildir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı öncesinde birtakım tetkiklere başvurulur ve bu tetkikler ile birlikte sarkma nedeni belirlenir. Sarkma nedeni tespit edildikten sonra buna uygun tedavi yöntemi seçilir ve harekete geçilir. Eğer ihtiyaç duyulursa liposuction ile ilk müdahale yapılır ve sonrasında fazla deri de cerrahi müdahale ile alınacaktır. Ameliyat, lokal anestezi destekli bir ameliyattır ve ortalama 1.5 ila 2 saatlik bir süre karşımıza çıkıyor. Hasta ve hekim konforu üst seviyededir ve anestezi destekli bir müdahale olduğu için operasyon esnasında hastanın herhangi bir şikâyeti de olmayacaktır. Bazı hastalarda ise genel anestezi tercih edilir ve bu hastaların taburcu edilmesi de operasyondan 1 gün sonrasında erteleniyor.

Kol Germe Ameliyat Sonrası:

Ameliyat sonrası kanama ve sıvı birikimlerini engellemek için bu bölgeye lastik boru drenler konulabilir. Bunlar en fazla 2-3 gün sonra çekilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir. Ameliyat sahasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azlatmak için baskılı bandaj uygulaması yapılır. Üç gün sonra kola şekil vermesi için kolu saran çorap şeklinde elastik bir bandaj uygulanır. Genellikle alınacak dikiş olmaz.

WhatsApp chat