İstanbul Eklem Prp Tedavisi

Platelet Rich Plasma (PRP), pıhtı hücreleri zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelir. Cilt sorunları, saç tedavisi, ortopedi gibi birçok alanda kullanılabilen bir yöntemdir. Asıl olarak kişinin kendi vücudundan alınan kan örneği ayrıştırılır. Pıhtı hücresi açısından zenginleştirilmiş plazma ilgili bölüme enjekte edilir. Ayrıca ilaç kullanılmaz. Bu yüzden uygulamadan sonra komplikasyon oluşma olasılığı çok düşüktür.

PRP tedavisinde kullanılan plazma, trombosit denen pıhtı hücreleri yönünden 2-4 kat fazladır. Trombositler kanın pıhtılaşması ve yara iyileşmesinde işlevi görür. İçeriğinde büyüme faktörü bulunur. Büyüme faktörü, hasar gören dokuların onarılmasını sağlar. PRP tedavisi ile, uygulanacak bölgeye normalde taşınabileceğinden daha fazla trombosit taşınır. Böylece iyileşme süreci hızlı ve daha etkili gerçekleşir.

Cilt sorunlarının çözümünde kullanılmasıyla popüler hale gelen PRP, daha önceleri uzun yıllar boyunca diş implatları, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda kullanıldı. Özellikle ortopedide kronik tendinopatiler, diz bağ yaralanmaları, kas yaralanmaları, kireçlenme gibi birçok sorunun çözümünde hala kullanılıyor.

PRP tedavisi genellikle kök hücre tedavisiyle karıştırılır. İkisi birbirinden farklı yöntemlerdir. Kök hücre vücutta kemik iliğinden ve yağ dokularından elde edilir. Bu hücrelerin başka hücrelere dönüşme yeteneği kullanılır ve hazırlanma aşaması daha uzundur. PRP de kişinin kendi vücudundan elde edilen bir tedavi olsa da kök hücreyle başka bir benzerliği yoktur. Temelde alınan kan örneğindeki trombosit oranını artırıp tekrar kişiye verme üzerine gelişir.

PRP Tedavisi

Tıbbın birçok alanında kullanılan PRP, uzun yıllardır gündemde olan bir tedavidir. Uygulanması çok kısa sürede gerçekleşir, sonrasında günlük hayata devam edilebilir. Tedavide yalnızca kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir komplikasyon, alerji ihtimali yoktur. Bu yönüyle oldukça güvenli bir işlem sayılabilir.

PRP tedavisinin geniş bir kullanım alanı vardır. Özellikle diyabet hastalarının geçmeyen yara problemlerinin çözümünde uzun zamandır kullanılır. Ortopedide de birçok hastalığın tedavisinde etkili olur. Kronik tendinopatiler, diz bağı ve kas yaralanmaları, kireçlenme gibi sorunların çözümünde uygulanabilir. Bunun yanında cilt sorunlarında geniş bir kullanım alanı bulunur. Vücudun çok geniş alanlarına uygulanabilir. Yüz, boyun, el ve kollar, bacak bunlardan birkaçıdır. Cilt yüzeyindeki ince kırışıklıkların giderilmesi, deri çöküntülerinin çözümü, sivilce izlerinin geçirilmesi PRP ile mümkün olur. Aynı şekilde cilt lekeleri ve çatlakların tedavisinde sıkça tercih edilir. Saç dökülmesi sorununda ve bazı tedavilerle birlikte kullanılabilir. Tedavinin uygulanmasının sakıncalı olduğu bazı durumlar vardır. Hamilelik ve emzirme döneminde tercih edilmez. Tümör, metastaz gibi durumlarda tehlikeli olabilir. Pıhtılaşma bozukluğu, karaciğer hastalığı varsa uygulanmaz. Aynı şekilde düzenli olarak kan sulandırıcı etkisi olan ilaçları kullananlarda uygulanması önerilmez.

İstanbul Eklem Prp Tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

WhatsApp chat