Boy Uzatma Ameliyatı

Kısa boy geçirilmiş sağlık sorunlarından kaynaklanabileceği gibi genel sağlığı etkilemeden doğuştan gelen bir özellik de olabiliyor. Bir bacağın diğerinden kısa olması, küçükken geçirilen rahatsızlıklar, travmalar, hormon bozuklukları sonucu boy uzamasının kötü etkilenmesi, cücelik gibi problemlerin çözümünde boy uzatma ameliyatları gündeme gelir. Boy uzatma ameliyatları herhangi bir sağlık sorunu olmadan, boyundan memnun olmayan kişilere de uygulanır.

Boy uzatma ameliyatları bacak kemiklerine uygulanan cerrahi girişimlerle boyda uzama meydana getiren cerrahi işlemlerdir. İşlemlerin çoğu boy uzatma sürecini başlatır, işlem sonrasında boy uzaması hemen sağlanmaz. Süreç gerektirir. Genellikle her iki bacağa birden uygulanamayan işlem bacaklara ayrı ayrı uygulanır.

Boy uzatma ameliyatları sayesinde belirli bir süre içerisinde hastaların boylarında 15 cm’ye kadar uzatma görülebilmektedir. Uzatma ne kadar uzun olursa, iyileşme o kadar uzun sürecektir. Boy uzatma işlemleri için 3 farklı yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler boy kısalığının kaynağı, kişinin genel durumuna göre tercih edilir. Bütün tetkikler ve kontroller gerçekleştikten sonra en doğru yöntem ve tedaviye hekimler tarafından karar verilir.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatları, bacaktaki kemiklere uygulanan cerrahi işlemlerdir. İşlem birçok sebepten tercih ediliyor. Çocukluk veya bebeklik dönemlerinde ortaya çıkan bazı hastalıklar boyun uzamasına veya bir bacağın kısa kalmasına sebep olabiliyor. Ayrıca beslenme bozuklukları, genetik hastalıklar gelişimi kötü etkileyebilir. Ayrıca sebebi tam olarak bilinmeyen cücelik de gelişimsel problemlerle ortaya çıkıyor. Tüm bunların dışında boyundan memnun olmayanlar da boy uzatma işlemlerini tercih edebiliyor.

Boy uzatma işlemlerine başvuran kişilerin boy sorununun kaynağı araştırılıyor. Eğer bir hastalıktan kaynaklı ve zamanında fark edilmiş bir durumsa boy uzatma işlemine gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Bunun dışında boy uzatma işlemi öncesinde psikolojik kontrolden de geçmek gerekiyor. Boy veya genel görünüm memnuniyetsizliği psikolojik bir hastalıktan kaynaklanabilir. Böyle bir durum tespit edildiğinde psikolojik sorunun tedavisiyle ameliyata gerek kalmadan memnuniyet sağlanabiliyor.

Boy uzatma işlemleri, yöntemine göre 1,5-3 saat arasında tamamlanıyor. İlizarov, holyfix, kombine yöntem gibi 3 yöntemle gerçekleştirilebilir. Bunlardan hasta için uygun olanı seçilir. Boy uzatma işlemleri için herkes uygun değildir.

Boy uzatma ameliyatları uzun süreçleri kapsayan bir işlemdir. Eğer boy uzatma gerektiren bir sağlık sorunu yoksa etraflıca düşünmek gerekir. İşlem altı aşamayı kapsar. İlk olarak muayene ve tetkikler yapılır. Ardından ameliyat gerçekleşir. Ameliyat sonrasında bir süre hastanede kalmak gerekir. Taburcu olduktan sonra uzatma süreci başlar. Gerekli uzatma sağlandığında uzatılan kemiğin güçlendirilmesine başlanır. Son olarak da bacağa yerleştirilen cihaz çıkarılır. Bu süreçler hakkında doktordan ayrıntılı bilgiler almak önemlidir.

İstanbul Boy Uzatma Ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

WhatsApp chat