İmplant Uygulamaları 0530 686 61 12

Kaybedilen diş kökünün yerine yerleştirilen diş implantları, diş kökünün işlevini yerine getirmeye çalışan titanyum vidalar olarak bilinmektedir. Vidaların üzerine protez dişin takılması söz konusu olur. Doğal diş yapısına en yakın onarımın implant tedavisiyle yapılabileceği biliniyor.

İmplant tedavisine ilişkin önemli gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler ile artık hastalara aynı gün içerisinde implant uygulanıp protezleri yapılabiliyor. Ağızlarında hiç dişi bulunmayan hastalar için farklı uygulamaların yapıldığı görülmektedir. Alt ve üst çeneye 4’er adet implant veya üst çeneye 6 adet ve alt çeneye 4 adet implant uygulanmaktadır. Hastanın aynı gün içerisinde sabit geçici protezleri de yapılabilir.

Hastanın hareketli protezler kullanması halinde yeni yapılan implantlara uyarlanması gerekecektir. İmplantların 2-3 ay süre boyunca geçici protez ve sabit olarak kullanabileceği belirtiliyor. Bu sürenin tamamlanmasının ardından hastaya daimi protezlerinin uygulandığını görürsünüz. Protez uygulaması, hastanın genel sağlık durumuna göre farklı süreçler içerisinde bitebilir.

İmplant tedavisinin tek veya birden fazla diş eksikliğinde yapılabilen bir işlem olduğu gözlemleniyor. Travma veya farklı sebeplerden dolayı hastaların ön dişlerinin çekimine gidilebilinir. O zaman implant tedavisi ile birlikte hastanın kendi dişini geçici olarak kullanma ihtimali doğacaktır. Tedavinin ilerleyişi hakkında doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

İmplant Diş Tedavisi

Hastanın yaşı, eksik dişlerin sayısı, hastanın kemik yapısı ve aksının uzunluğu ile implant sayısı belirlenmektedir. İmplantın kemikle kaynaşma sürecini beklendiğinde dişsizlik çekilmemesi açısından önem taşıyor. Sabit geçici dişler ile dişsizlik çekmekten kurtulursunuz. Takılıp çıkarılmayan dişler olarak karşımıza çıkmaktadır.

İmplant tedavisinin lokal anestezi altında yapıldığı gözlemleniyor. Sadece tedavinin yapıldığı bölgenin uyuşturulması ile tedaviye başlandığı belirtilmiştir. Tedavinin uzman doktor tarafından yapılması şarttır. İlk olarak, implantın yerleşeceği bölgedeki diş etine ufak bir kesi yapılması gerekir. Sonrasında tedavi için geliştirilmiş özel aletlerle kemikte küçük bir oyuk açılacaktır. Açılan oyuğun içerisine implant yerleştirilir ve sabitlenir. İşlemin tamamlanmasının ardından kesinin dikildiği ve kapatıldığı biliniyor. Belirtilen işlemlerin hasta için herhangi bir zorluk veya acı yaratmadan gerçekleştiği tespit edilmiştir. Lokal anestezi çatısı altında yapılan cerrahi işlem sonrasında hastaların önemli bir şikayetleri olmaz. Ufak tefek şikayetleriniz ise birkaç gün içerisinde geçecektir. Tedavi öncesinde ve sonrasında uzman doktorunuzdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İmplant tedavisi fiyatları değişebilmektedir. Tedavi fiyatlarının sağlık kuruluşunun konumu, kalitesi vb. birçok unsur ile ilişkisi bulunuyor. Devlet hastaneleri tarafından yapılabilen bir işlem olduğunu hatırlatmak gerekir.