İdrar Kaçırma Ameliyatı 0530 686 61 12

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma her yaş bayan ve erkekle birlikte genellikle 65 yaş ve üzeri bayanlarda görülen sorunlardan biridir. Hapşırma, gülme, öksürme, yürüme ya da ağır kaldırma gibi durumlarda görülmektedir. İdrar kaçırmanın tedavisi egzersiz ve ilaçlar ile yapılabilir ancak düzeltilemeyen durumlarda cerrah müdahale yapılır. İdrar kaçırma ameliyatı, idrar torbasının ya da bağırsakların sarkan kısımlarını kaldırılması ile gerçekleştirilir. Önceki dönemlerde bu ameliyat yalnızca kaldırma işlemi ile yapılırdı ve hastalarda bir süre sonra tekrar bu sorunun oluştuğu gözlemlendi. Bunun üzerine yeni bir teknoloji geliştirildi ve idrar torbasının alt kısmına, hamak gibi yerleştirilen ve bu torbayı tutmayı sağlayan TVT adı verilen madde yerleştirilmeye başlandı. Bu madde sağlığa hiçbir şekilde zarar vermez ve idrar kaçırma sorunlarını %90-95 arasında tedavi edebilir.

Bu şekilde yapılan ameliyatların sonucunda takip edilen hastalarda 2 yıl sonra bile idrar kaçırma sorununa rastlanmamıştır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında hastalara sonda takılır ve 24 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Ancak bazı hastanelerde hastanın aynı gün içinde taburcu edilmesi de mümkündür. İdrar kaçırma ameliyatı ile birlikte gaz kaçırma, rahim sarkması, idrar torbası ve kalın bağırsak gibi bölgelerde yaşanan sorunların düzeltilmesi de yapılabilir. Eğer bu işlemler varsa ameliyat biraz uzun sürebilir.