Guatr Tiroid Ameliyatı

Tiroid bezi vücudumuzda boynumuzun ön kısmında yer almakla beraber kelebek şeklinde olan bir organımızdır. Tiroksin hormonu üretimini sağlamakla beraber, oluşacak bir hastalıkla beraber işlevini yapamaması vücutta birçok hastalığı beraberinde tetiklemektedir. Vücut bir çok organın bir orada çalıştığı süperfonksiyonel bir bütündür. Tiroid hormonu da bu organizma içerisinde metabolizma hızını ve metabolizmanın dengesini salgıladığı tiroksin hormonu sağlayan en değerli organlarımızdan bir tanesidir.

Tiroid bezinin normal boyutlarının üzerinde olması guatr hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Guatr hastalığına yakalanan kişilerin metabolizmalarında yaşadıkları problem tüm vücudu etkilemekte olup, bazı durumlarda ilaçla tedavisi mümkün olmakta bazı hastalarda da cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale ortalama bir buçuk saat kadar süren ve ameliyat sonrasında bir gecelik hastane yatışı gerektiren bir operasyondur. Tiroid ameliyatlarında hekimleri en çok tedirgin eden durum boyunda yer alan sinirlerin beze yakın olması ve bu alanın korunma çabasıdır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için hastalar açısından konforlu bir operasyondur.

Guatr Tiroid Ameliyatı Hakkında

Tiroid bezinin, olması gerekenden çok daha büyük olması, guatr hastalığını da beraberinde getiriyor. Tedavi edilmediği ya da herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde farklı hastalıklara da yol açabildiğini ifade etmek gerekiyor. Tiroid bezine yapılacak olan müdahalenin ameliyat olarak belirlenmesi, bu bezin diğer organlara baskı yapması ile birlikte karşılık buluyor. Tiroid bezi diğer organları rahatsız ettiği takdirde cerrahi müdahale şarttır. Guatr ameliyatında bu bezin bir bölümü ya da tamamı alınmaktadır. Hastanın durumuna ve tiroid bezinin gelişimine bağlı olarak ne kadar bir alım yapılacağı da yine hekim tarafından belirlenecektir. Genel anestezi gerektiren bir ameliyat türüdür ve hem hastanın hem de hekimin konforu için anestezi şarttır. Ameliyat esnasında ses telleri zedelenen birçok hasta mevcut ve bu yüzden gerçek bir uzman tarafından ameliyat edilmekte fayda vardır. Merdiven altı olarak ifade edilen kurumları tercih etmemeniz bu yüzden büyük önem taşıyor. Paratiroidi bezi de yine bu ameliyat ile birlikte zarar görme riski taşıyan bezlerden bir tanesidir. Kalsiyumun düzenlenmesinde görev alan bu bezin de en iyi şekilde koruması gerekiyor. Gelişmiş cerrahi teknikler ve bu konuda büyük başarı elde eden uzmanlar tarafından bu risklerin en aza indirgendiğini de belirtmekte fayda var.

Guatr Belirtileri

Guatr, her hastada kendini belli eden ya da net belirtiler ile ortaya çıkan bir hastalık değildir. Kimi zaman kaşıntı ile kendini belli ederken kimi zaman da şiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkabilmektedir. Boyun bölgesinde görülen şişlik ise en net belirtilerden bir tanesidir. Görsel olarak teşhis edilebildiği gibi fiziksel olarak yani dokunarak teşhis edilmesi de mümkündür. Hafif bir yumru izlenimi yaratan bezi dokunarak tespit edebilirsiniz. Tiroid bezinin diğer organlara baskı uygulaması ve oksijen yetersizliği nedeniyle baş dönmeleri yaşanabilir. Gün içerisinde bu sorun çok fazla karşınıza çıktığı takdirde hekiminize danışmanızda fayda vardır. Göz bebeklerinin büyümesi ve gözlerin şişmesi de guatr belirtisi olarak karşımıza çıkıyor ve bununla birlikte kalp çarpıntısı sorunu da yine hastalığın belirtilerinden bir tanesidir. Guatr hastalığının en net belirtisi, tiroid bezinin aşırı büyüme ile birlikte görsel olarak da tespit edilebilmesidir.

Guatr Türleri

Guatr hastalığının farklı türleri mevcuttur. Bazıları çok kolay bir şekilde teşhis edilirken bazıları da bu konuda daha çekingen olabiliyor ve kendini belli etme konusunda gayet profesyonelce hareket ediyor. Bakteri kaynaklı, virüs kaynaklı ve hashimoto tiroidi olarak bilinen çeşitli guatr türleri mevcut. Az önce de belirttiğimiz gibi farklı türler kolay kolay teşhis edilemiyor. Düzenli kontroller, her zaman için hastanın lehine olacaktır ve eğer bu tür bir sorun sahibi iseniz kısa sürede teşhis etmek de mümkündür. Doktor kontrolleri ile birlikte gerçekleştirilecek olan tetkikler hastalığı meydana çıkartacak ve tedavi için de vakit kaybetmeden harekete geçilecektir. Guatr hastalığının birçok farklı nedeni olabilir ve yazımızdaki diğer başlıklarda da bu nedenlere detaylı bir şekilde yer vermeye çalıştık.

Tedavi Yöntemleri

Guatr hastalığı, iyot yetmezliği ile birlikte genetik sorun kaynaklı hastalardan bir tanesidir. Hastalığın birçok farklı nedeni var ve farklı başlıklarda da bu konuya değindik. En bilinen nedenler arasında genetik sorunlar ve iyot yetmezliği yer alıyor. Hastalığın tedavisi ise oldukça kolay ancak erken teşhis her zaman olduğu gibi hayat kurtarıyor ve müdahaleleri daha basite indirgememize de yardımcı oluyor. İlaç tedavisi, guatr hastalığının ilk evrelerinde fayda sağlayan uygulama yöntemlerinden bir tanesidir ancak tedavi ertelendiği ya da süreç geciktirildiği takdirde ilaç tedavisi fayda etmeyecektir. İyot eksikliği kaynaklı guatr hastalıklarında radyoaktif iyot tedavisi de uygun yöntem olarak karşımıza çıkıyor ve son dönemde birçok hastaya uygulanarak başarı elde edilen yöntemlerden biri olduğunu da belirtmek gerekiyor. Son tedavi yöntemi ise hastalığın ilerleyen seviyelerinde uygulanacak olan cerrahi tedavi yöntemidir. Tiroid bezinin tamamının ya da bir kısmının alınması olarak da bilinen bu tedavi yöntemi ile birlikte guatr hastalığından kurtulmak mümkündür. Tedavi yöntemine karar verecek olan kişiler hekimlerdir. Hastalığın türüne bağlı olarak bir tedavi yöntemi belirlenir ve çok fazla vakit kaybetmeden uygulanır.

WhatsApp chat