Guatr Ameliyatı 0530 686 61 12

Guatr ameliyatı uzmanı cerrahlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli uzman ekibimizle 7/24 hızlı müdahale hizmetleri sağlamaktayız. Kolay ve hesaplı bir guatr ameliyatı fiyatı için sigorta ve özel hastane anlaşmalarını sizin için takip ediyoruz.

Guatrda meydana gelen yapısal ve işlevsel bozuklukların tedavisini gerçekleştirmek için tiroid bezinin cerrahi yöntemler uygulanarak çıkartılmasına tiroidektomi ameliyatı, yani halk arasındaki tabiriyle guatr ameliyatı denmektedir. Peki, guatr ameliyatı hangi durumlarda ve kimlere uygulanır?

  • Boyun bölgesine aşırı derecede baskı yapan büyümüş tiroit bezleri olan kişilere
  • Uzun süre ilaç tedavisi uygulanmış ancak sonuç alınamamış hastalarda
  • Tiroit bezesi 23 cm’den büyük olan kişilere
  • Nodülleri küçük olsa bile kanser riski bulunan hastalara
  • Boyun bölgesinde bulunan şişiklerin hem estetik açıdan hem de sağlık açısından tehlike oluşturması halinde guatr ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekir.

Guatr Ameliyatları Nasıl yapılmaktadır?

Guatr ameliyatları için öncelikle hasta genel anestezi ile uyutulur. Ameliyatların süresi 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir. Ameliyat sonrasında istenmeyen komplikasyonların oluşmaması adına hasta bir gece müşahede altında tutulur.

Boynun ön tarafına 56 cm uzunluğunda yatay bir kesik açılarak ameliyat başlar. Guatr ameliyatında öncelikle tiroit bezinin damarları bağlanıp kesilir ve sonrasında bezin büyük olan kısmı ya da tamamı çıkartılır.

Guatr ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tiroit bezine yakın olan paratiroit bezlerinin ve ses çıkarma sistemlerinin zarar görmemesi ve sinirlerin korunmasıdır.

Guatr Ameliyatı Öncesinde Dikkat!

Guatr ameliyatı gerektiren hastalar eğer ki ameliyat öncesinde aspirin, kumadin, coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmış ise guatr ameliyatı yapılması ertelenir. Hastaların bünyelerine, yaşlarına ve cinsiyetlerine göre bu bekleme süreleri değişse de ortalama olarak 50 gün beklenmesi gerekir.

Guatr Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Gelişir?

Tam teşekküllü bir hastanede, uzman hekimler ve uygun koşullarda yapılmış guatr ameliyatı sonrasında hastalarda tam anlamıyla kalıcı tedavi sağlanmış olur.

Kısmi tiroit bezlerinin alınmasından sonra ise ilerleyen süreçte hastalığın tekrarlama riski vardır. Ancak bu çok düşük bir ihtimaldir.

Tiroit bezinin tamamen alınması durumunda hastalar ömür boyu tiroksin hormonu sağlayan ilaçlar kullanır. Ancak hastalığın tekrarlaması söz konusu değildir.

Guatr ameliyatı sonrasında ortalama 50 hastadan birinde ses kısılması, 15 hastanın birinde el uyuşması gibi semptomlar yaşanabilir. Ancak tecrübeli ve işinde iyi olan cerrahların yapacağı ameliyatlar sonrasında bu şekilde sorunlar da yaşanmayacak ve guatr ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırılmış olacaktır.