GÖBEK FITIĞI NEDİR?

Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolabilir. Gebeliğin sonlanmasına rağmen fıtık devam ediyorsa, tedavisi gerekir.

GÖBEK FITIĞI NEDEN OLUR?

Göbek fıtığı karın ön duvarı fıtıkları içinde ilk sırada yer almaktadır.Yeni doğan bebeklerde göbek bağının düştüğü yerin dokusu dışarı itilirse göbek fıtığı meydana gelir. Erişkinlerde siroz hastaları kilolu ve fazla doğum yapmış bayanlarda göbek fıtığı daha çok görülmektedir.Göbekte bir zayıflık olması durumunda karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, ağır kaldırma, kabızlık, prostat, kilo fazlılığı ya da fazla kilo kaybı, çok sayıda doğum ve karındaki kitleler göbek fıtığına yol açabilmektedir.

GÖBEK FITIĞI BELİRTİLERİ ve AMELİYATI

Göbek fıtığının belirgin olması halinde göbek bölgesinde dışardan görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu olur. Şişliğin yanında göbekte baskı hissi ve ağrı hissediler. Gün içerisinde yapılan fiziksel aktivitelerle de bu ağrı artış gösterir.Göbekteki şişlik itilemiyor isebulantı, kusma ve tuvalete çıkamama gibi durumlar oluyor ise ameliyat önerilir. Ameliyatlar açık ya da laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

Göbek Fıtığı ameliyatı hakkında bilgi almak için bizleri arayınız.

WhatsApp chat