Diz Protezi Ameliyatı 0530 686 61 12

Nöbetçi olan el cerrahları, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli uzman ekibimizle 7/24 hızlı müdahale hizmetleri. Kolay ve hesaplı bir el cerrahisi ameliyatı fiyatı için sigorta ve özel hastane anlaşmalarını sizin için takip ediyoruz. Diz Protezi; ortopedi uzmanları tarafından gerekli görüldüğü takdirde uygulanan ortopedik bir ameliyattır. Hasta dizlerinde aşırı ağrı, yürüme güçlüğü, merdiven çıkamama, uyuduğunda dizlerini ağrıdan dolayı bükememe gibi şikayetlerine göre uygulanan bir operasyondur.

Hastanın şikayetleri ilaç tedavisine ve fizik tedaviye cevap verememe durumunda Protez ameliyatı hekimin son uygulayacağı tedavi yöntemidir. Diz Protezi 65 yaş üstü hastalarda sıkça uygulanan bir ameliyattır. Zamanla dizde oluşan kireçlenme kişinin diz yapısını bozar ve diz kemiğinde şekil bozukluğuna neden olur. Yaşlı hastalarda fizik tedavi sonuç vermeyebilir. Kemiklerin yaşa bağlı zayıflaması, güç kaybetmesi Protez takılması için geçerli bir tedavi şeklidir.  Hastanın yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyen diz ağrısı, tedavi edilmediği süre boyunca çok daha olumsuzluklara hatta yürüyememe sorununa bile yol açabilir.

Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ameliyatı hastanın hareketli ve ağrısız bir şekilde yaşam kalitesini düşürmeden hayatına devam etmesi için yapılan bir ameliyattır. Protez uygulanacak hastanın öncelikle ilaç ve fizik tedavi aşamasından geçmiş olması şarttır. Bu aşamalar sonucu hastanın şikayetleri devam ediyorsa doktor tarafından Protez ameliyatı uygun ise yapılır.

Hastanın ameliyat öncesi diz röntgeni çekilmesi vücudunda yara, Enfeksiyon dişlerinde Enfeksiyon oluşturacak olumsuzluklar yok ise ameliyata karar verilmelidir. Bu ameliyatta anestezi uygulanması gereklidir hastanın yaşı göze alınarak anestezi spinal veya genel olarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Diz Protezi ameliyatı sonrası da çok önemli ve riskli bir dönemdir. Tedavi sırasında ya da sonrasında cerrahi dönem riskleri mevcuttur.

Bu risklerin başında ameliyata ait anestezi riskleri gelir. Genel anestezinin çok başarılı şekilde, hastanın yaşına ve daha önceki cerrahi geçmişine göre uygulanması gerekir.

Diz Protezi ameliyatında oluşabilecek risklerden biride operasyon esnasında diz sinirlerinde ve damarlarında geçici yaralanmalardır. Ameliyat sonrası Komplikasyonlar için bölgenin Enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldırmak gereklidir. Ameliyat sonrası oluşması muhtemel olan bir diğer Komplikasyon ise hastanın kilo vermesi ya da alması durumudur. Dize uygulanan Protez hastanın kilo değişikliği durumunda yerinde oynama riskiyle karşılaşılabilir. Bu nedenle diz Protezi ameliyatı olmuş kişilerin ameliyat öncesi kilolarını muhafaza etmeleri önemli rol oynamaktadır.