Diabet Cerrahisi (Şeker ameliyatı) 0530 686 61 12

Tıbbi adı diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Şeker hastası olan dünya nüfusu üzerinde milyonlarca birey vardır. Türkiye’de ise bu oran oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda 20 yaşın üzerinde olan 6,5 milyon şeker hastası bulunmaktadır. Aynı zamanda şeker hastası adayı olan nüfus sayısı da oldukça fazladır. Bu oranlar ise gün geçtikçe hızla artmaktadır. Şeker hastalığını kontrol altına almak ve sağlıklı bir hayat sürmek mümkündür.

Şeker Hastalığı Tedavisi Hakkında

Şeker hastalığı, kanda bulunan şekerin olması gerekenden yüksek olması halinde ortaya çıkan hastalık olmaktadır. Şeker vücuda yenilen gıdalar yoluyla girmektedir ve vücudun enerji kaynağıdır. Şekerin enerji kaynağı olması için pankreas tarafından üretilen insülin hormonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Pankreasın yeteri kadar insülin üretmemesi ve üretilenin iyi kullanılmaması sonucunda vücuda giren glikoz kanda dolaşır ve hücrelere iletilemez. Vücutta fazla kalan glikoz ise zaman içerisinde sorunlara neden olur. Şeker hastalığı pankreasın düzgün çalışmaması sebebiyle oluşabileceği gibi kalıtsal yol ile de geçebilir.

Şeker Hastalığı Tedavi Türleri

Diyabet hastalığının tedavi türü hastalığın hangi evrede olduğuna ve türüne göre değişmektedir. Öncelikle hastalığın tanısının konulması ve hangi boyutta olduğu öğrenilir. Daha sonra hastaya uygun bir tedavi yöntemi belirlenir. Uygulanacak tedavi türleri arasında ilaçsız tedavi, medikal tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Şeker Hastalığının Erken Evrede İlaçsız Tedavisi

Şeker hastalığına sebep olan nedenler arasında aşırı kilo yani obezite bulunmaktadır. Hastalığın erken evrede fark edilmesi sonucunda ilaç ya da farklı bir müdahaleye gerek duymadan diyet yardımı ile hastalığa müdahale edilebilir. Hastanın insülin direnci kırılmaya çalışılır. Bu yöntemin faydalı olması halinde insülin ilacı kullanmaya gerek kalmaz. Kullanılacak diyetin yanında egzersiz yapılması bu süreci daha da kısaltacaktır.

Şeker Hastalığının Medikal Yöntemlerle Tedavi Edilmesi

Diyabet erken evrede ilaç kullanmadan tedavi edilmeye çalışılır. Tedavinin işe yaramaması ya da diyabetin ilerlemesi halinde medikal yöntemlere başvurulur. Tip 1 diyabette hastaya insülin tedavisi uygulanır. İnsülin tedavisinin yanında ise detaylı bir şekilde hazırlanmış beslenme programı bulunur. Hastalığın boyutuna göre insülinin dozu ayarlanır ve diyetisyen tarafından diyet programı hazırlanır. İnsülin dozu, besinlerin içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre ayarlanır. Doktor tavsiye ve önerilerine uyulması halinde Tip 1 diyabeti olan kişilerin yaşamı kolaylaşır. Tip 2 diyabet hastası olan kişilerin düzenli bir beslenme programına ve oral anti diyabetik ilaçlarını kullanmaya ihtiyaçları vardır. İntidiyabetik ilaçların görevi insülin duyarlılığını artırır veya insülin hormonu salınımını artırmaktır.

İlerleyen evrelerde medikal tedavi yöntemlerinin kullanılmaması daha fazla sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kontrollerin düzenli yapılması ihmal edilmemelidir.

Şeker Hastalığının Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Edilmesi

Şeker hastalığı için öncelikli tercih edilen tedavi yöntemleri kilo verme, diyet ve egzersizler. Hasta günlük yaşamını büyük ölçüde değiştirerek bu hastalığa karşı durabilir. Diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda ilaç tedavisi uygulanmaya başlar. Bu yöntemler ile kan şekeri düzeyinin fazla yükselmesi önlenir ve hastalık hafifler. Kronik olan ve sürekli ilerleyen şeker hastalığında bu yöntemler etki göstermemektedir. Çözüm yolu olarak metabolik ve bariatrik cerrahi tedavi yolu tercih edilir. Tip 2 diyabet için kullanılan cerrahi yöntem oldukça etkilidir ve iyileşme sağlanabilir. Metabolik cerrahi yöntemi ile tedavi gören birçok hastada düzelme görülmüştür. Cerrahide metabolik harici başka tedavi yöntemleri de bulunur. Bu yöntemler arasında tüp mide ameliyatı (sleevegastrektomi), transit bipartisyon, bypass ameliyatı ve duodenalswitch cerrahisi bulunur.

Şeker hastalığının cerrahi prosedürleri olarak besin maddelerinin emilimini azaltmak ve mideyi kısıtlamak bulunur. Cerrahi yöntemler invaziv teknikler ve kapalı teknik olarak gerçekleştirilmektedir. Böylelikle hastanın iyileşme süreci kısalır ve enfeksiyon önlenir.