Çapraz Bağ Ameliyatı 0530 686 61 12

Çapraz bağlar, anatomik yapı itibarı ile ön çapraz bağlar ve arka çapraz bağlar olarak ikiye ayrılır. En çok karşılaşılan yaralanma ve kopma durumları ise ön çapraz bağlarda meydana geliyor. Bunun sebebi ise ön çapraz bağların diğer arka çapraz bağlara kıyasla yaralanma ve özellikle de kopmaya daha meyilli olmasıdır. Ön ve arka çapraz bağlar, dizin yapısının normal bir şekilde işlev görebilmesi bakımından son derece büyük bir önem taşıyor.

Spor aktiviteleri esnasında, yürürken yapılan ters hareketler esnasında, kazalarda ya da diğer birçok farklı faaliyet anında oluşan çapraz bağ kopmaları ve yaralanmaları, çeşitli şekillerde tedavi edilebiliyor. Sporcuların yaklaşık olarak 4 hafta boyunca spor aktivitelerinden uzaklaşmak zorunda kaldığı bu yaralanmalar, profesyonel sporcularda sıklıkla görülmekte. Ön çapraz bağlarda meydana gelen yaralanmaları iç menisküs ve diğer iç bağ yaralanmaları izliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 200 binden fazla ön çapraz bağ yaralanması kaydedilmektedir. Toplumun spora karşı gösterdiği ilgisi arttıkça söz konusu sayıda da artış meydana geliyor. Net bir istatistik olmamakla birlikte ülkemiz kapsamında da bir yıl içerisinde toplamda 3 binden fazla ön çapraz bağ yaralanmalarının ve diğer kopma anomalilerinin yaşandığı tahmin ediliyor.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ön çapraz bağ yaralanmaları, kopmaları ve diğer benzeri anomali durumları, başta ameliyat olmak üzere çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmekte. Tetkik ve teşhis aşamalarından sonra elde edilen yaralanma bulguları neticesinde planlanan tedavi süreci kapsamında hangi aşamaların izleneceği ve tedavinin nasıl seyredeceği belirlenmekte ve bu yönde tedavi tamamlanmaktadır. Genel itibarı ile ön çapraz bağların herhangi bir zorluk yaşanmadan tedavi edildiği bilgisini de vermek mümkün.