Boyun Fıtığı Ameliyatı 0530 686 61 12

Omurlar arasında yer alan disklerin asıl görevi boyun hareketini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek ve kontrol mekanizmasını daha güçlü tutmaktır. Diskler, sahip oldukları su ve kollajen yapıyı kaybetmeye başladığı andan itibaren halk dilinde boyun fıtığı adı verilen hastalık meydana geliyor. Hastalığın riske ettiği herhangi bir yaş grubu belirlenmiyor yani özellikle şu yaş grubu risk taşıyor demek kesinlikle doğru değildir. Yaşlılarda görülebildiği gibi gençlerde de görülebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Disk dokusu, vücudun yükünü taşıyor diyebiliriz ve bir süre sonra bu yapının bozulması boyun hareketinin özgür bir şekilde gerçekleştirilmesine de engel oluyor. Disk yapısında meydana gelen bozukluk birçok hastalığı da ortaya çıkartabiliyor.

Boyun Fıtığı

Genç ve yaşlı hastalarda farklı bir şekilde meydana gelen ve baş gösteren hastalık, hareket alanlarınızı kısıtlıyor ve vücut dengesini de belli oranda bozuyor. Genç hastalarda disk bölümünde meydana gelen yırtıklar bu hastalığı ortaya çıkartan en önemli nedenlerden bir tanesidir. Yaşlı hastalarda ise omurlar üzerindeki kemik çıkıntıları hastalığın teşhis edilmesini çok daha kolay hale getiriyor. Hasta şikayetleri genellikle ağrılar sonucu meydana geliyor ve bu ağrıların yanı sıra kemiklerin normal yapısındaki belirgin değişiklik de hasta şikayetlerine neden olabiliyor. Bu yapının bozulması vücudun dengesini de bozuyor ve omuriliğe giden sinirlere belirgin bir şekilde baskı uygulanıyor. Ağrıların şiddetin artması da bu baskı ile doğru orantılıdır. Ağrılar genellikle sırt bölgesinde meydana geliyor ve ilerleyen süreçte baş bölgesi de bu ağrılardan olumsuz etkileniyor. Muayene ile birlikte Mr çekimi sonrası hastalığın teşhisi konuluyor ve ilgili tedavi yöntemi için süreç başlatılıyor.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Yöntemleri

Boyun fıtığı ameliyatında anterior ve posterior yöntemleri kullanılmaktadır. Anterior girişim ön tarafların, posterior girişim de arka taraftan yapılmaktadır. Dilerseniz bu iki operasyon türünü de detaylı bir şekilde inceleyelim.

Anterior Girişim

Alt boyun omurlarındaki sorun için uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. 4. Boyun omuru ile birlikte bu omurun altındaki fıtıklarda tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Genel anestezi destekli uygulanan yöntemdir ve boyun bölgesinin ön tarafına yaklaşık olarak 3 cm’lik bir kesi ile süreç başlar. Buradaki amaç, omurgalar arasında bulunan kıkırdağı daha rahat bir şekilde alabilmektir. Hasta, bu ameliyattan sonra kısa bir sürede taburcu edilir ve 10 ila 15 gün aradan sonra iş hayatına dönebilir.

Posterior Girişim

Üst boyun omurlarında meydana gelen fıtık sorunu için posterior girişim uygulanıyor çünkü bir önceki yöntemi kullanarak bu bölgedeki soruna müdahale edebilmek pek de mümkün değildir. Arkadan yapılacak olan cerrahi müdahale oldukça zor bir müdahaledir. Boyun omurilik kanalının arka bölümü tamamen açılarak gerçekleştirilen ameliyat, bazı sorunlara da neden olabiliyor. Tahribat ile birlikte yapısal sorunlar da meydana çıkabiliyor bu yüzden ameliyatın riskleri de dikkat çekici bir hal alıyor.