Böbrek Taşı Ameliyatı 0530 686 61 12

Böbrek taşı, günümüzün en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biridir. Bayanlarda da görülmekle birlikte erkelerde görülme oranı daha fazladır. Böbrek taşı, böbrek sisteminde görülen kitleler olarak ifade edilebilir. Bu kitleler genellikle boşaltım sistemi ile atılır ancak damarlardan geçemeyen ve böbreklerde kalan taşlar yani kitleler zamanla ağrıya neden olur. Bu ağrılar dayanılmaz bir hal aldığında, içerde birden fazla ya da normalden çok büyük böbrek taşı olduğu anlamına gelir. Vücuttan atılamayan böbrek taşları için ameliyat yapılır. Böbrek taşı ameliyatı kapalı, açık ve lazerle olmak üzere üç şekilde yapılır. Hastanın durumuna ve taşın büyüklüğüne göre bu yöntemlerden uygun olanı seçilir.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatı içerdeki taşın alınması ya da çıkarılması şeklinde yapılır. Bu ameliyat öncesinde hastanın uygunluk durumunu belirlemek için bazı testler yapılır. Ameliyatın hangi şekilde yapılacağının belirlenmesi için ölçüm ve testler önemlidir. Böbrek taşının oluşması ağrıyla birlikte enfeksiyon ve yara problemlerine de neden olur. Ameliyat olmak, bu riskleri önler ve ağrıdan kurtulmanızı sağlar.

Ameliyat Yöntemleri

Böbrek taşlarının büyük olması durumunda cerrahi yollar ile taşların alınması sağlanır. Çeşitli yöntemleri ile alınan bu taşlardan sonra böbrek taşının yenilenmesi durumu söz konusu olabilir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar uygulanarak, tekrar taş oluşması önlenebilir.

Üreteroskop

Üreteroskop yönteminde ince ışıkları bulunan bir tüp yardımıyla böbreklere kamera gönderilerek taşların yerleri tespit edilir. Tespit edilen taşlar ise ameliyat ile alınır.

PCNL – PNL (Kapalı Ameliyat)

1973 yılında İsveç’te uygulanmaya başlayan bu yöntem, açık böbrek taşı ameliyatına alternatif olarak geliştirilmiştir. Kapalı ameliyatta, 2 mm ve daha büyük boyutlardaki taşların cerrahi olarak alınması işlemi yapılır. Hastaların ameliyat sırasında sırtından 8 milimlik bir kesi açılır ve böbrek taşının olduğu yere nefroskop adı verilen alet geçirilir. Bu alet ile taşların kırılması ve kesi yapılan bölgeden kırılan taşların çıkarılması işlemi gerçekleştirilir. Bu yolla böbrek taşına bağlı enfeksiyonlar ortadan kalkar. Aynı zamanda böbrek taşına bağlı olan kanamalar engellenir ve ağrı yok olur. Bu ameliyat yönteminin standart, mini ve mikro olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Hastanın durumuna ve böbrek taşının büyüklüğüne göre bu çeşitlerden biri ile böbrek taşlarının alınması sağlanır.

RIRS (Kapalı Ameliyat)

Son 10 yıl için kullanılan ve oldukça popüler olan bu ameliyat tekniğinde, hastanın idrar yollarından böbreğine kadar ulaşan bir video kamera gönderilir. Bu kamera ile böbrekte bulunan taşlar tespit edilir ve kamerada bulunan lazer ile taşların kırılması sağlanır. Bu yolla hastanı vücudunda hiçbir şekilde kesik ya da delik açılmaz çünkü vücudun doğal deliğinden böbreklere erişim sağlanır. Bu yöntem böbrekteki 2 ya da 2.5 mm olan taşlar ile idrar yolunun üst kısmında bulunan taşlar için uygulanır. Bu tedavi yöntemi kanamaya mili olan ve aşırı kilolu olan hastalar için rahatlıkla kullanılabilir. Bu ameliyat hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında idrar yollarına bir kateter koyulur ve bu katater ertesi gün çıkarılır. Bu ameliyat sonrasında hasta normal hayatına en kısa sürede dönebilir.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Açık böbrek taşı ameliyatları kapalı yöntem bulunmadan önce sıklıkla kullanılan ameliyat yöntemidir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yöntemle ameliyat yapılması nadirleşmiştir. Bu ameliyat genellikle önceden belirlenmekle birlikte acil olarak da yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Hastanın ön tarafından açılan kesi ile böbrek taşlarına erişim sağlanır. Ameliyatın başarılı geçmesi ise taşların alınması sırasında herhangi bir komplikasyonun oluşmamasına bağlıdır. Bu ameliyat yöntemi genel olarak 1 ya da 2 saat sürmektedir. Ancak 50 yaşın üzerindeki kişiler için 5- 6 saat aralığında sürebilir. Açık böbrek taşı ameliyatında süre ne kadar uzun olursa, komplikasyon görülme olasılığı o kadar artar. Taş çıkarıldıktan sonra yapılan kesi dikilir ve hastanın 10 gün boyunca hastane gözetiminde kalması sağlanır. Bu ameliyat sonrasında hastaların iyileşme süreci yaklaşık olarak 3 aydır. Ameliyat öncesinde hastaların kan sulandırıcı ilaçların alımını bir hafta önceden bırakması ve ameliyattan bir gece önce hiçbir şey yiyip içmemesi gerekir. Bu ameliyat sonrasında doktorun vereceği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanılması ve doktor kontrollerine aksatılmadan gidilmelidir. Ayrıca ameliyat sonrasında düzenli olarak yürüyüş yapılması gerekir. Ameliyattan sonrası ilk 3 ya da 4 gün ağır gıdalar tüketilmemelidir. Çorba ve sebze ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Bununla birlikte ameliyat olunan yere temas edilmemesi, banyodan sonra kurulanması ve bol bol sıvı alınması gerekir.

Paratiroid Bezi Ameliyatı

dem almasının alt kısmında yer alan troid bezlerinden salgılana paratorid hormonu, alınan kalsiyum ve fosfat nedeniyle artış gösterebilir. Bu durum da böbrek taşlarının oluşmasını sağlar. Bu ameliyat ile paratroid hormonunun durdurulması ya da azaltılması sağlanarak, hormon üretme durumu tedavi edilebilir.