Beyin Tümörü Ameliyatı 0530 686 61 12

Açık beyin tümörü ameliyatı, beyninde iyi huylu ya da kötü huylu tümöre rastlanılan hastalar için uygulanan ve bu tümörlerin alınması şeklinde gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat beynin açılması yani kafatasının çıkarılması ve beyinde bulunan tümörün kesilerek alınması şeklinde yapılır. Hastalar beyninde tümör olduğunu bildiğinde, kötü zamanlar geçirebilirler. Bu dönemin en iyi şekilde atlatılması, tedavi sürecini olumlu tetikler. Bu nedenle beyin tümörü bulunan hastaların orallerinin yüksek tutulması ve onlara destek olunması çok önemlidir.

Açık Beyin Tümörü Ameliyatı

Açık beyin tümörü ameliyatı hazırlık, ameliyat öncesi tetkikler, kafa tasının açılması ve ameliyat sonrası gibi safhalardan oluşmaktadır. Beyninde tümör olan biri endişelenir ve ameliyat konusunda duyarlı davranabilir. Hassas ve üzgün olmasından dolayı, bu şekilde olan kişiler anlayışla karşılanmalıdır. Doktorların bu hastalar için öncelikli görevi ise beyin tümörü hakkında hastayı aydınlatmak ve ameliyat sırasında ve sonrasında yapılacak olan işlemler ile ilgili hastayı bilgilendirmektir. Hasta, olacağı ameliyatla ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursa, o kadar çok kendine güvenecek ve rahatlayacaktır.

Beyin Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beyin tümörü için ameliyat yapılmadan önce bu tümörle ilgili bazı testler yapılır ve tümörün boyutu, nerede olduğu, iyi huylu ya da kötü huylu olduğu gibi bilgiler belirlenir. Bu bilgiler ışığında ameliyat sürecine, ne kadar süreceğine, neler yapılması gerektiğine kadar tüm detaylar hasta ile paylaşılır. Ameliyata hazır olan hastalar, genel anestezi kullanılarak ameliyata alınır. Ameliyatın ilk etabında ameliyat yapılacak olan bölge belirlenir ve hastaya anestezi verildikten sonra bu bölgedeki saçlar kesilir. Hastanın başının oynamaması amacıyla çivili başlık takılır. Bu başlık, ameliyatın kolay yapılmasına yardımcı olur. Başlık takıldıktan sonra ise kesi yapılacak olan bölge özel solüsyonlar yardımıyla silinir. Kesi yapılacak olan bölge açık kalacak şekilde diğer bölgeler bir örtü ile örtülür. Ardından kesi yapılır ve beynin üzerindeki kafa tasına kadar tüm dokular özenle çıkarılır. Kafa tasında bulunan kemik, bir çizgi ile belirlendikten sonra özel bir matkap kullanılarak kesilir ve çıkarılır. Kemiğin altında bulunan parça beyni kaplayan zar dokusudur ve bu zarın da açılması gerekir. Zar açıldıktan sonra beyne ulaşılır. Tümör derin bir bölgede bulunuyorsa, beyne zarar vermemek amacıyla navigasyon adı verilen ve bilgisayar destekli olan bir sistem kullanılabilir. Beyin ameliyatı sırasında mikroskop kullanılır. Tümörün bulunduğu bölgenin dışında kalan yumuşak doku pamuklar ile kaplandıktan sonra ameliyatın yapılacağı bölgede küçük bir kesi uygulanır ve beyin dokusuna ulaşılır. Dokuya ulaşıldıktan sonra ise cerrahi yöntemler ile tümörün çıkarılması işlemi yapılır. Bu çıkarma işlemi sırasında ise son teknolojiden yararlanılır. Kullanılan tüm ekipmanlar son teknolojiye ait olmalıdır ve hastane koşulları tamamen steril olmalıdır. Beyinden tümörün alınması işlemi gerçekleştirildikten sonra ise çok dikkatli bir şekilde kanama kontrolü yapılmalıdır. Kanama da kontrol atına alındıktan sonra beynin kapanması işlemine geçilir. Beyin zarı kapatılır ve kafa tasına ait olan kemik tekrar yerleştirilir. Ardından diğer dokular da tekrar yerine koyularak cilt üzerinden kapatılır ve dikiş atılır. Bu şekilde ameliyat sonlanmış olur.